Do koje dobi se akika pravi ako imaju više (11-12 godina) ali punoljetni su, trebamo li i za njih akiku?
Klanje životinja u Islamu_dr. Safet Kuduzović audio mp3
Nakon registracije provjeri svoj EMAIL i klikni na "AKTIVIRAJ PROFIL" u ROKU OD 24 SATA!
Ukoliko imate poteškoća sa prijavom, očistite "historiju" i "keš memoriju" na web pregledniku.
Podrška: +38761364822
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Propisi klanja kurbana i akike, postupanje sa kurbanom, kada i kome se kolje akika…
Do koje dobi se akika pravi ako imaju više (11-12 godina) ali punoljetni su, trebamo li i za njih akiku?
Klanje životinja u Islamu_dr. Safet Kuduzović audio mp3
Da li smijem zaklati kurban ako imam 18 godina i da li imam nagradu za to? Sa koliko godina dijete može početi da kolje kurban?
Odgovorio dr. Zijad Ljakić u video klipu ispod na 31,33 min Poslušajte audio isječak odgovora
Odgovorio dr. Zijad Ljakić u video klipu ispod na 31,33 min
Poslušajte audio isječak odgovora
vidi manjeKoji su najbitniji propisi u vezi klanja kurbana?
𝗕𝗶𝘁𝗻𝗲 𝗻𝗮𝗽𝗼𝗺𝗲𝗻𝗲 𝗼 𝗸𝗹𝗮𝗻𝗷𝘂 𝗸𝘂𝗿𝗯𝗮𝗻𝗮 Zahvala pripada Allahu, subhanehu ve te'ala, a salavate i selame donosimo na Resulullaha, njegovu časnu porodicu i sve plemenite ashabe. Pred vama je sažetak najbitnijih propisa vezanih za klanje kurbana prilagođenih po djelu 𝘛𝘦𝘭𝘩𝘪𝘴𝘶 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘣𝘪𝘭-𝘶𝘥𝘩𝘪𝘫𝘦 𝘷𝘦𝘻-𝘻𝘦𝘬𝘢 uvaženog ščitaj više
𝗕𝗶𝘁𝗻𝗲 𝗻𝗮𝗽𝗼𝗺𝗲𝗻𝗲 𝗼 𝗸𝗹𝗮𝗻𝗷𝘂 𝗸𝘂𝗿𝗯𝗮𝗻𝗮
Zahvala pripada Allahu, subhanehu ve te'ala, a salavate i selame donosimo na Resulullaha, njegovu časnu porodicu i sve plemenite ashabe.
Pred vama je sažetak najbitnijih propisa vezanih za klanje kurbana prilagođenih po djelu 𝘛𝘦𝘭𝘩𝘪𝘴𝘶 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘣𝘪𝘭-𝘶𝘥𝘩𝘪𝘫𝘦 𝘷𝘦𝘻-𝘻𝘦𝘬𝘢 uvaženog šejha Muhammeda b. Saliha el-‘Usejmina, rhm, moleći Allaha da bude od koristi meni i drugima.
𝟭 – Klanje kurbana propisano je/utemeljeno Kur'anom, Sunnetom i konsenzusom islamskih učenjaka.
𝟮 – Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, zaklao je za kurban dva crno-bijela rogata ovna.
𝟯 – Od sunneta je da čovjek svojom rukom zakolje vlastiti kurban, ako je u mogućnosti.
𝟰 – Prilikom čina klanja kurbana treba proučiti bismilu i izgovoriti “Allahu ekber!”.
𝟱 – Vrijeme klanja kurbana nastupa nakon obavljanja bajram-namaza i traje sve do akšama 4. dana bajrama, ali što prije se zakolje to je bolje. Ako bi zaklao prije bajram-namaza, ne bi se ubrajalo u kurban nego u običnu sadaku.
𝟲 – Po većini islamskih pravnika klanje kurbana nije strogo obavezno, nego samo pohvalno, dobrovoljno djelo.
𝟳 – Zaklati kurban bolje je i vrednije nego udijeliti istu vrijednost novčano kao sadaku siromasima i potrebnim.
𝟴 – Domaćin koji kolje kurban za sebe i svoju porodicu time obuhvata i žive i mrtve članove, tako da nema potrebe da kolje poseban kurban za mrtve.
𝟵 – Pogrešno je klati kurban za nekog od mrtvih, kao djed, otac, mati i slično, a ispustiti klanje kurbana za sebe.
𝟭𝟬 – Propisano je klati kurban za umrlog ako je oporučio da se za njega zakolje kurban iz njegovog imetka, ostavštine.
𝟭𝟭 – Nema smetnje zaklati kurban za umrlog s ciljem da mu se poklone sevapi (poput sadake), ali nije nam preneseno da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, to činio niti iko od njegovih ashaba, pa je, ipak, bolje to ne činiti.
𝟭𝟮 – Kurban je ispravno zaklati samo u stoci: deve, krave, koze i ovce.
𝟭𝟯 – Deve moraju napuniti 5 godina, krave 2 godine, koze 1 godinu, a ovce pola godine (po lunarnom kalendaru).
𝟭𝟰 – Kurban ne smije biti ćorav, slijep, bolestan (gripa, zarazna bolest i tome slično), sakat, šepav, nepokretan, lud i slično.
𝟭𝟱 – Kurban kupljen od ukradenih para ili zarađenih na haram način nije ispravan i za njega nema nagrade i sevapa.
𝟭𝟲 – Najvrednije je zaklati devu, pa zatim kravu (ako sam kolje), zatim ovcu, pa kozu, a nakon toga učestvovati u sedmini deve, pa onda sedmini krave.
𝟭𝟳 – Što je kurban bolji, gojatiji, veći i ljepši, nagrada je veća.
𝟭𝟴 – Pokuđeno je (nije haram, ali je manja nagrada) da kurban bude slomljenog roga, jedan ili oba, ili da bude bez rogova ili oštećenih ušiju, slabašan, malaksav, oštećenog repa, ili bez repa, oštećenih butova (stražnjica), kastriran, izbijenih ili ispadnutih zubi, oštećenih vima i slično.
𝟭𝟵 – Jedna ovca ili koza ili sedmina deve ili sedmina krave, dovoljna je za čovjeka i njegovu porodicu.
𝟮𝟬 – Nije ispravno da više od jedne osobe učestvuje u klanju ovce i koze, niti više od sedam osoba u klanju deve i krave.
𝟮𝟭 – Onaj ko zanijeti kurban i tačno ga odredi riječima, tj. odredi tačno koju će životinju zaklati, onda je obavezan istu tu da zakolje, a ako mu je cilj samo da kaze da ima na umu da je zakolje, ali ne donese čvrstu odluku, onda nije obavezan tačno nju zaklati.
𝟮𝟮 – Onaj ko zakolje životinju s ciljem kurbana, nije mu dozvoljeno da je koristi druge potrebe, kao da prodaje njeno meso, kožicu i tome slično.
𝟮𝟯 – Onaj ko kupi životinju s ciljem da je zakolje kao kurban, nije obavezan da je zakolje ako se predomisli, osim ako je već učinio čvrst nijjet i donio odluku.
𝟮𝟰 – Nema smetnje kurban zamijeniti za bolji prije klanja.
𝟮𝟱 – Nije dozvoljeno iskorištavati kurban za vlastite potrebe prije klanja, kao da ga koristi za jahanje (osim u potrebi i ako ne šteti kurbanu) ili oranje ili nošnju tereta ili da skida vunu ili da uzima mlijeko ako će umanjiti mladunčetu, a najbolje je da mlijeko udijeli kao sadaku.
𝟮𝟲 – Onaj ko svojim postupkom, nemarnošću, nepažnjom ili namjerno nanese mahanu kurbanu kojeg je naumio zaklati, dužan je kupiti drugi kurban kao zamijenu, istih ili boljih svojstava. Dočim, ako nije njegovom krivicom, onda nema smetnje da ga zakolje.
𝟮𝟳 – Ako kurban kojeg je čvrsto zanijetio klati umre, izgubi se ili bude ukraden, zbog nemarnosti ili nepažnje vlasnika, onda je dužan kupiti drugi kurban istih svojstava ili boljih. No, ako nije njegovom krivicom, onda nije dužan kupiti novi, ali, ako ga naknadno pronađe, onda ga mora zaklati.
𝟮𝟴 – Pohvalno je (nije obaveza) da jednu trećinu mesa pojede (ostavi sebi), drugu trećinu da pokloni kao hediju/poklon (može se dati i bogatim), a treću trećinu da udijeli kao sadaku (siromasima). Ako bi sve podijelio, nema smetnje, ali je bolje da i on pojede kurbanskog mesa.
𝟮𝟵 – Zabranjeno je prodavati bilo šta od kurbana, kao meso, džigericu, kožicu i slično. Nije dozvoljeno da se koljaču daje išta od kurbana (ni kožice) s ciljem nadoknade da trud, nego će se platiti njegov trud drugim imetkom, ali može mu se dati dio kurbana, kao sadaku ili poklon, nakon nadoknade.
𝟯𝟬 – Onaj ko dobije kurbansko meso od drugog, kao sadaku ili poklon, ima potpuno pravo na slobodno raspolaganje, tj. može ga jesti, prodati, pokloniti drugom.
𝟯𝟭 – Onaj ko zanijeti klati kurban, ne smije kratiti nokte i dlake po tijelu. Zabrana počninje od 1. dana mjeseca zul-hidždžeta i traje sve dok ne zakolje kurban. Spomenuta zabrana se odnosi samo na onog koji kolje kurban (domaćina), a ne na njegovu porodicu i ukućane.
𝟯𝟮 – Ako bi neko zanijetio klanje kurbana nekad u toku prvih deset dana zul-hidždžeta, zabrana kraćenja dlaka i noktiju stupa na snagu tek od trenutka kada je zanijetio i nije griješan zbog onoga što je prethodilo.
𝟯𝟯 – Onaj ko namjerno, bez opravdanog razloga, skrati nešto od dlaka ili noktiju, griješan je zbog toga i dužan je pokajati se Allahu, ali nema posebnog iskupa i to ne utiče na ispravnost kurbana.
Molim Allaha, subhanehu ve te'ala, da ukabuli naše ibadete, oprosti nam grijehe i poduči nas korisnom znanju!
Amir I. Smajić
Medina, 03. zul-hidždže, 1435. god.
Preuzeto sa facebook profila https://www.facebook.com/am.ibr.sm/posts/1200368750322438
vidi manjeKoliko stara treba biti ovca, koza, krava ili deva za kurban i na koji način se dijeli?
Starost ovce, koze, krave i deve za krban, učešće u kurbanu, raspodjela kurbanskog mesa preuzeto sa www.minber.ba
Starost ovce, koze, krave i deve za krban, učešće u kurbanu, raspodjela kurbanskog mesa
preuzeto sa http://www.minber.ba
vidi manjeKakav je propis akike za osobu kojoj roditelji nisu zaklali akiku u djetinjstvu?
Akika je sunnet, a to je klanje dvije ovce za muško novorođenče i jedne za žensko sedmog dana po rođenju, ili u nekom drugom danu poslije. Akika je u stvarnosti sunnet za oca novorođenčeta kojim izražava svoju zahvalnost Allahu i približava Mu se, nadajući se zdravlju novorođenčeta i postizanju berečitaj više
Akika je sunnet, a to je klanje dvije ovce za muško novorođenče i jedne za žensko sedmog dana po rođenju, ili u nekom drugom danu poslije. Akika je u stvarnosti sunnet za oca novorođenčeta kojim izražava svoju zahvalnost Allahu i približava Mu se, nadajući se zdravlju novorođenčeta i postizanju bereketa. On će sam jesti meso akike, pokloniti je i drugima i podijeliti kao sadaku kao što se čini i sa kurbanom. Za akiku se može zaklati isto što i za kurban kad je riječ o starosti životinje, vrsti i nepostojanj u mahana. Ako roditelj ne zakolje akiku, onda je propustio sunnet, a nije propisano čovjeku da sam za sebe kolje akiku, ako to za njega nisu roditelj i učinili, jer je to sunnet za roditelja, a Allah najbolje zna.25 (Šejh Salih Fevzan)
25Munteka min fetava, šejh Salih Fevzan (3/194).
____________
Iz knjige “Fetve i propisi vezani za djecu”
Naslov originala: “FETAVA VE AHKAM HASSA BI-T-TIFL”
Autor: Jusuf b.Muhammed b.Ibrahim el-Atik
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/11/Fetve-i-propisi-vezani-za-djecu.pdf
Da li se akika kolje djetetu koje se rodi u vremenu određenom za porod, ali umre neposredno prije rođenja?
Ako novorođenče izađe iz majčine utrobe mrtvo, neki učenjaci kažu da se takvom djetetu ne kolje akika, jer je ona propisana sedmog dana po rođenju. Drugi učenjaci opet smatraju da mu treba zaklati akiku, jer je to dijete kojem je već udahnuta duša, i bit će proživljen na Sudnjem danu, pa se za njegačitaj više
Ako novorođenče izađe iz majčine utrobe mrtvo, neki učenjaci kažu da se takvom djetetu ne kolje akika, jer je ona propisana sedmog dana po rođenju. Drugi učenjaci opet smatraju da mu treba zaklati akiku, jer je to dijete kojem je već udahnuta duša, i bit će proživljen na Sudnjem danu, pa se za njega kolje akika. Ono što ja smatram po ovom pitanju jeste da je tom djetetu ipak preče zaklati akiku, ali to nije toliko poželjno koliko je poželjno da se zakolje akika dj etetu koje je živjelo do sedmog dana, jer se akika kolje sedmog dana, a ako se propusti, onda četrnaestog dana, a ako prođe, onda dvadeset i prvog dana. Ovako navode učenjaci, pa ako se klanje akike propusti u ovim danima, onda se kolje u bilo kojem drugom danu.24 (Šejh b. Usejmin
24Fetava menaril-islam (3/697)
____________
Iz knjige “Fetve i propisi vezani za djecu”
Naslov originala: “FETAVA VE AHKAM HASSA BI-T-TIFL”
Autor: Jusuf b.Muhammed b.Ibrahim el-Atik
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/11/Fetve-i-propisi-vezani-za-djecu.pdf
Alejkumuselam. Kada harf ja dođe nakon nuna sa sukunom (na kojem nema herekata), to pravilo se naziva idgam meal gunne i izgovara se nun kroz nos uklapajući ga u harf ja kao da je uduplan harf. Kada nakon tog nuna dođe harf lam ili ra tada se zove idgam bi gajri gunne i nun se ne izgovara nego se dičitaj više
Alejkumuselam. Kada harf ja dođe nakon nuna sa sukunom (na kojem nema herekata), to pravilo se naziva idgam meal gunne i izgovara se nun kroz nos uklapajući ga u harf ja kao da je uduplan harf. Kada nakon tog nuna dođe harf lam ili ra tada se zove idgam bi gajri gunne i nun se ne izgovara nego se direktno prelazi na sljedeci harf tj. nun se uklapa bez izgovaranja kroz nos.
—————-
prof. Senad Muhić
preuzeto sa viber zajednice koju uređuje i vodi prof. Senad Muhić
Pridruži se “Halka Kur'ana” https://invite.viber.com/?g2=AQAB0SOh4Vyjp0ooE6UPJ2VxXEQ%2BNOpIXu5KUE0X6g%2Flm67MM0PKUSiYZyKJ%2FnMC
vidi manjeZabranjena je ferea i atira, shodno hadisu: “Nema ferea niti atire. “1205 Ferea je klanje prvog mladunčeta deve, a atira je čin kojim se čeka mjesec redžeb pa se u njome zakolje životinja u čast rođenja djeteta i iz poštovanja prema tom mjesecu. Nijedno klanje životinje ne vrši se u posebnim mjesecičitaj više
Zabranjena je ferea i atira, shodno hadisu: “Nema ferea niti atire. “1205 Ferea je klanje prvog mladunčeta deve, a atira je čin kojim se čeka mjesec redžeb pa se u njome zakolje životinja u čast rođenja djeteta i iz poštovanja prema tom mjesecu.
Nijedno klanje životinje ne vrši se u posebnim mjesecima, osim klanje kurbana, shodno hadisu: “Koljite životinje u ime Allaha u bilo kojem mjesecu, činite dobro i nahranite druge. “1206
1206 Sahih: Ahmed (20199, 20202), Ebu Davud (2830), Nesai (4228, 4232).
Pročitajte detaljno o propisima akike ovdje:
———–
Iz knjige “RAZUMIJEVANJE FIKHSKIH DOKAZA”
Autor: dr. ‘Aid el-Karni
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/10/Razumijevanje-fikhskih-dokaza-Aid-el-Karni.pdf
Koji su šerijatski propisi klanja akike?
Akika je sunnet, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zaklao akiku za Hasan i Husejna. Akika se kolje sedmi dan po rođenju djeteta, shodno hadisu: "Svako dijete vezano je za svoju akiku, koja se kolje sedmi dan po njegovu rođenju, a isti dan mu se brije kosa i nadijeva ime. "1197 Akika se kčitaj više
Akika je sunnet, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zaklao akiku za Hasan i Husejna.
Akika se kolje sedmi dan po rođenju djeteta, shodno hadisu: “Svako dijete vezano je za svoju akiku, koja se kolje sedmi dan po njegovu rođenju, a isti dan mu se brije kosa i nadijeva ime. “1197
Akika se kolje i za muško i za žensko dijete, kao što se navodi u hadisu: “Za muško dijete kolju se dvije jednake ovce, a za žensko dijete jedna ovca. “1198
Dozvoljeno je za muško dijete zaklati jednu akiku, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tako učinio sa Hasanom i Husejnom.
Akika se kolje sedmi dan, četrnaesti ili dvadeset i prvi, kako se navodi u sunnetu.
Glava novorođenčeta brije se sedmi dan po rođenju, shodno hadisu: “A kosa mu se brije i ime mu se nadijeva sedmi dan po rođenju. “1199
Kolika bude težina obrijane kose, toliko će se u srebru dati sadake siromasima: “O Fatima, obrij mu glavu i u sadaku daj srebra siromasima koliko je težina obrijane kose. “1200
Najljepša i najiskrenija imena navedena su u hadisu: “Najdraža Allahu imena su: Abdullah i Abdurrahman, a najiskrenija imena su: Hemam i Haris. “1201
Zabranjeno je dati djetetu ime Kralj kraljeva i slično, shodno hadisu: “Najmrže Allahu ime na Sudnjem danu bit će Kralj kraljeva. “1202
Pokuđeno je dijete nazivati određenim imenima: “Ne nazivajte dijete Jesar (olakšanje), niti Rebah (dobitak), niti Nedžah (uspjeh), niti Efleh (uspješan), jer kada kažeš: Ima li Jesara ili Rebaha ili Nedžaha ili Efleha, bit ćeš prisiljen reći da ga nema (tj. nema olakšanja, dobitka niti uspjeha). “1203
Proučit će se ezan na djetetovo uho, kao što je učinio Poslanik, sallailahu alejhi ve sellem, kada se rodio Hasan, a prenosi se u hadisu: “Ezan će se proučiti u desno, a ikamet u lijevo uho. “1204
Zabranjena je ferea i atira, shodno hadisu: “Nema ferea niti atire. “1205 Ferea je klanje prvog mladunčeta deve, a atira je čin kojim se čeka mjesec redžeb pa se u njome zakolje životinja u čast rođenja djeteta i iz poštovanja prema tom mjesecu.
Nijedno klanje životinje ne vrši se u posebnim mjesecima, osim klanje kurbana, shodno hadisu: “Koljite životinje u ime Allaha u bilo kojem mjesecu, činite dobro i nahranite druge. “1206
1197 Sahih: Ahmed (19579), Ebu Davud (2838), Tirmizi (1522), Nesai (4220). Pogledati: Miškat (4153).
1198 Sahih: Ebu Davud (2834), Nesai (4215-4218), Ibn Madže (3162).
1199 Sahih: Ahmed (19626, 27709), Ebu Davud (2838), Tirmizi (1522), Nesai (4220). Pogledati: Miškat (4153).
1200 Daif: Ahmed (26642, 26655), Tirmizi (1519). Pogledati: Miškat (4154).
1201 Sahih: Ahmed (18553), Ebu Davud (4950) Pogledati: Miškat (4782) Ovaj hadis šejh Albani, rahmetullahi alejhi, prvo je ocijenio slabim, da bi se kasnije korigirao i hadis ocijenio vjerodostojnim.
1202 Sahih: Buharija (6205, 6206), Muslim (2143), Ahmed (7285), Ebu Davud (4961), Tirmizi (2837).
1203 Sahih: Muslim (2137), Ahm�d (19574, 19601), Ebu Davud (4957), Tirmizi (2836) i drugi.
1204 Daif: Bejheki u Šu'abu (8619, 8620)
1205 Sahih: Buharija (5473, 5474), Muslim (1976), Ahmed (7693, 9983), Ebu Davud (2831) i drugi.
1206 Sahih: Ahmed (20199, 20202), Ebu Davud (2830), Nesai (4228, 4232).
———–
Iz knjige “RAZUMIJEVANJE FIKHSKIH DOKAZA”
Autor: dr. ‘Aid el-Karni
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/10/Razumijevanje-fikhskih-dokaza-Aid-el-Karni.pdf
Potrebni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ova kategorija uključuje samo kolačiće koji osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve lične podatke.
Svi kolačići koji možda nisu posebno potrebni za funkcioniranje web stranice i koriste se posebno za prikupljanje ličnih podataka korisnika putem analitike, oglasa i drugog ugrađenog sadržaja, nazivaju se nepotrebnim kolačićima. Obavezno je pribaviti pristanak korisnika prije pokretanja ovih kolačića na vašoj web stranici.
Mustafa
Odgovorio Dr.Zijad Ljakić Poslušajte audio isječak iz predavanja
Odgovorio Dr.Zijad Ljakić
vidi manjePoslušajte audio isječak iz predavanja