Da li sam grijesna ako nosim hlace koje su široke, i nosim tunike koje mi odgovaraju da su duže i da nisu uske. Ja sam prinuđena u nekim situacijama da moram da mi je bas nezgodno i nemoguće u suknjama da obavljam neke poslove. Šta da radim i kako da postupim ako moram imat hlace? Ja znam da ne smiju žene oponašat muskarce a ni muskarci ne smiju žene oponasat ali ako se mora a Allah najbolje zna. Hvala vam unaprijed na lijepim savjetima i vasim odgovorima.
Nema smetnje a nosiš hlače ispod džilbaba ili mantila koji pokriva cijelo ženino tijelo od ramena (ili glave) do stopala. A da nosiš pantalone, pa makar bile i široke i makar nosila tuniku koja pokriva do koljena, nema sumnje da je to veliki grijeh jer potpada pod oponašanje muškaraca koje je zabranjeno. Prenosi Ibn ‘Abbas, radijallahu anhuma, da je Posalnik, sallallahu alejhi ve sellem, prokleo muškarce koji opnašaju žene i žene koje opnašaju muškarce. (Buharija 5885)
A nema sumnje da je oblačenje hlača na javnom mjestu među muškarcima od strane žene vid oponašanja muškaraca. Takođe, hadis koje bilježi Muslim u svom Sahihu (2128) u kojem je došlo da dvije vrste ljudi neće osjetiti miris Dženneta a jedna od njih su žene koje su “pokrivene a gole”, gdje je jedno od tri tumačenja tog dijela hadisa da se misli na žene koje se ubrajaju u pokrivene žene a otkrile su dijelove tijela ili zbog načina pokrivanja kao da su otkrivene.
Sa druge strane, nošenje hlača od strane žene muslimanke koja praktikuje vjeru umjesto džilbaba na javnim mjestima, među muškarcima van kuće je oponašanje žena kjafirki u onome što je karakteristično za žene nemuslimanke. Prema tome, muslimanki nije ti dozvoljeno da nosi van kuće (a po mnogim učenjacima i u kući pred mužem) pantalone ili bilo koje vrste hlača ili suknja-hlača koje razdvajaju jednu nogu od druge, osim ispod džilbaba, haljine ili suknje. Koja to žena muslimanka praktikuje ona je griješna, treba se pokajati i prestati sa tom ružnom praksom. Namaz koji klanja u takvoj odjeći je manje vrijedan zbog nepropisnog oblaćanja. Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio: dr. Zijad Ljakic
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com