Selam alejkum da li je ispravno ako klanjam jaciju samo farz i odma poslje jacije klanjam vitr namaz 3 rekijata? Allah vas nagradijo
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, odgovor na vaše pitanje sadržan je u odgovorima na pitanja koja ćemo postaviti ispod. Čitajući ove odgovore sigurno će vam biti potpuno otklonjene sve šubhe i nedoumice oko namaza, inšallah.
——————————-
SASTAV NAMAZA:
https://pitajucene.com/pitanje/jesu-li-ispravni-namazi-opisani-u-ilmihalu/
Kada je riječ o broju rekata koji se navodi u ilmihalima, to je u globalu ispravno. Ispravno je prije podnevskog farza klanjati samo dva rekata sunneta, a poslije farza dva, a može se klanjati prije farza četiri i poslije farza četiri rekata. To je preneseno u vjerodostojnim hadisima. Lijepo je s vremena na vrijeme praktikovati i ove varijante, mada ne smeta da čovjek pretežno klanja četiri rekata prije, a dva poslije farza.
Šerijatom je utemeljeno prije ikindije ponekad klanjati samo dva rekata, tim prije jer je preneseno da je Resulullah, ﷺ, klanjao prije ikindije dva rekata. (Zabilježio Ebu Davud, a imam Nevevi ovaj hadis smatra vjerodostojnim.)
Trinaest rekata jacija-namaza koji se spominju u ilmihalima odnose se na četiri rekata sunneta prije farza, zatim četiri rekata farza, te dva sunneta (sun-sunneta) poslije farza, a potom tri rekata vitr-namaza. Kada je riječ o legitimnosti četiri rekata sunneta prije jacijskog farza, nema jasnog predanja. Naime, nije preneseno niti jedno predanje da je Vjerovjesnik, ﷺ, prije jacije klanjao ni dva ni četiri ni više rekata, nije ni preporučio ni zabranio klanjanje nafile prije jacijskog farza. Jedino što se u vezi s tim može uzeti kao argument jeste sljedeći hadis koji su zabilježili Buharija i Muslim: “Između svakog ezana i ikameta može se klanjati dobrovoljni namaz.” Naime, u hadisu nije određen broj rekata, već je ustvrđena legitimnost dobrovoljnog namaza prije jacije u općem smislu. Otuda, može se klanjati dva ili više rekata, a Allah najbolje zna. (Ovo je pitanje razmatrao Ibn Hadžer, u djelu Fethul-Bari, 2/127.)
Vitr-namaz ne ubraja se u jacija-namaz. Vitr je poseban namaz, u vezi s kojim je Resulullah, ﷺ, jednom prilikom kazao: “Allah vam je dodao još jedan namaz: vitr, pa ga redovno klanjajte.” (Ahmed, sa ispravnim lancem prenosilaca.)
Dakle, vitr-namaz poseban je namaz, a njegovo vrijeme traje do zore, dok vrijeme jacija-namaza, po jačem mišljenju, traje do pola noći, a Allah najbolje zna.
Odgovorio: Dr. Safet Kuduzović
——————————————
NAMJERNO IZOSTAVLJANJE SUNNETA:
https://pitajucene.com/pitanje/da-li-namjerno-izostavljanje-sunnet-namaza-spada-u-grijeh/
Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu! Prije svega neophodno je navesti definiciju “sunneta – nafile”. Termin sunnet (u ovom kontekstu – nafile) označava i koristi se za djelo koje čovjek ako učini bit će nagraðen, a ako ga izostavi neće biti grješan. Na osnovu spomenutog, ne može se kazati da će osoba koja ostavi neke od sunneta dnevnih namaza biti grješna. Čovjek, musliman, ne bi trebao da kontinuirano ostavlja nafile koje se klanjaju uz propisane namaze, naročito ako su u pitanju sabahski sunneti o kojima je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kazao: “Dva rekata nafile sabahskih sunneta bolja su od dunjaluka i onoga što je na njemu.” (Buharija i Muslim)
Ili ako je u pitanju klanjanje vitr-namaza, za kojeg su neki učenjaci čak kazali da je vadžib, iako je većina učenjaka smatrala da je klanjanje vitra potvrðeni sunnet, a ne vadžib. Neki učenjaci spomenuli su da je kontinuirano ostavljanje klanjanja potvrðenih sunneta pokuðeno, i ako bi čovjek ustrajavao u njihovom ostavljanju, da bi to uzrokovalo odbacivanje njegovog svjedočenja i da bi bio grješan. Stalna komisija za fetve u Sudijskoj Arabiji, kada je upitana da li je grijeh ostavljanje klanjanja sunneta, kazala je: “čovjek koji klanja obavezne –farz-namaze, a ne bude klanjao sunnete, nije grješan, ali će njihovim izostavljanjem izgubiti mnogo sevapa.” (7 tom, str. 232) Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr.Elvedin Pezić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com
—————————————–
IZOSTAVLJANJE SUNNETA U ŽURBI:
https://pitajucene.com/pitanje/da-li-je-dopusteno-izostavljanje-sunneta-ako-se-covjeku-zuri/
Sunnet je ono što Zakonodavac traži (preporučuje) da se čini, ali ne kategoričkom naredbom. Prema tome, dopušteno je ostaviti sunnete, naročito ako čovjek ima potrebu, kao naprimjer, žurba, bolest i sl. Kada bi musliman bez ikakvog razloga izostavio, naprimjer, podnevske sunnete, ni tada ne bi bio grješan. Grješan bi bio u slučaju da vjeruje da je ostavljanje sunneta pohvalna stvar ili da za prakticiranje sunneta počinilac nema nagradu, a Allah najbolje zna.
Odgovorio: Dr. Safet Kuduzović
——————————————-
VITR NAMAZ SA JEDNIM REKATOM:
https://pitajucene.com/pitanje/sa-koliko-rekata-se-moze-klanjati-vitr-namaz/
Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!
Treba kazati na početku da su hadisi o klanjanju vitr-namaza sa jednim, tri i pet rekata vjerodostojni, i čovjeku je dozvoljeno da ih prakticira.
Ako bi čovjek klanjao jedan rekat vitr-namaza, normalno će učiti kunut-dovu kao da klanja tri ili više rekata, tj. propis učenja kunut-dove u toj situaciji isti je kao i propis učenja kunut-dove u drugim situacijama, kada se vitr klanja na neki drugi način.
Ako čovjek klanja vitr-namaz više od jednog rekata, kunut-dovu će učiti na zadnjem rekatu.
Osoba koja želi da klanja vitr-namaz tri rekata ima mogućnost da izabere:
1. da klanja dva rekata, zatim da preda selam, a nakon toga da klanja treći rekat nakon kojeg će opet predati selam;
2. da klanja tri rekata spojeno bez sjedenja nakon drugog rekata, kada će nakon trećeg rekata predati selam.
A Allah najbolje zna!
Odgovorio: Pezić Elvedin
———————————————
Pitanja i odgovore izdvojio Admin