Šta znači kada se kaže da se podne i ikindija namaz uči u sebi, znači li to da se uči u mislima, zatvorenih usta?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Naime kada se kaže da se podne i ikindija namaz klanjaju učeći u sebi,je li se u tom slučaju podrazumijeva da se uči kroz šapat ili skroz u sebi itd…
Kada kažemo da se podne i ikindija uče u sebi onda time mislimo da čovjek izgovara harfove al toliko da samo sebe čuje i da nikog drugog uznemirava. Ali se ne misli da čovjek uči u sebi zatvorenih usta i da uči u mislima.
Mi smo o tome i kroz našu knjigu “Namaz radost oka moga” i kroz naša predavanja ukazivali na jednu veliku rasprostranjenu grešku kada ljudi klanjaju podne ili ikindiju i samo zatvore usta i u mislima uče. To je neispravno. Da bi se za insana kazalo da nešto uči on mora micati jezikom i ustima,mora to izgovarati, ali neće izgovarati toliko glasno da druge ljude uznemirava već onoliko koliko čovjek može samo sebe čuti.
Tako da prilikom podne i ikindije čovjek mora micati jezikom,ustima,izgovarati ono što uči ali da samo sebe čuje,da druge ne uznemirava. Učenje u mislima,zatvorenih usta i smirenog jezika ne smatra se kiraetom i to je jedna velika i ogromna greška na koju su učenjaci godinama već upozoravali.
Audio isječak odgovora