Igre na sreću-pošast koja osvaja svijet
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Priredio: Mr. Senad Ćeman
Akademija šerijatskog prava – fikha (Medžmeul-fikhil islamijj) koja djeluje pri Organizaciji islamske konferencije (El-Mu’temerul-islamijj) izdala je nekoliko mišljenja i fetvi po raznim pitanjima od kojih je jedno od najzanimljivijh u vezi sa sve brojnijim igrama na sreću kojima pozivaju brojni mediji. O pitanju nagradnih kupona Akademija je odlučila sljedeće:
Prvo: Definicija takmičenja: Takmičenje je postupak u kojem se nadmeću dvije ili više osoba u ostvarenju ili ispunjenju određenog zadatka ili cilja, a to čine radi dozvoljene nagrade ili za to ne žele nikakvu dozvoljenu nagradu.
Drugo: Utemeljenost takmičenja: Takmičenje bez dopuštene nagrade dozvoljeno je u svemu što nije Kur’anom ili sunnetom zabranjeno, ako se tim činom ne izostavlja farz, odnosno ne čini haram. Takmičenje za dopuštenu nagradu dozvoljeno je ukoliko sadrži sljedeće elemente:
ciljevi, sredstva i prostor takmičenja moraju biti šerijatom dozvoljeni,
nagrada ne smije biti iz zajedničkog učešća svih takmičara,
takmičenje mora ispuniti šerijatom dozvoljenu namjeru,
čin takmičenja ne smije podrazumijevati istovremeno ostavljanje farza ili činjenje harama.
Treće: Nagradni kuponi, čija makar i djelimična vrijednost ulazi u ukupni nagradni fond nisu dozvoljeni šerijatom jer je to vid kockanja.
Četvrto: Zalog između dvije i više osoba na određeni rezultat drugih u materijalnim i moralnim pitanjima haram je zbog opće poruke sadržane u brojnim ajetima i hadisima koji zabranjuju kocku.
Peto: Plaćanje telefonskih poziva da bi se steklo pravo na učešće u nagradnoj igri nije dozvoljeno šerijatom ukoliko taj iznos ili njegov dio participira u ukupnom iznosu nagrade. To je u skladu sa zabranom bespravnog uzimanja i trošenja imetka ljudi.
Šesto: Nema nikakve smetnje da darovatelj putem dopuštenog takmičenja podijeli nagrade kako bi bolje prodavao robu, ali ne i s ciljem materijalne dobiti putem nagradnih igara. Uvjet za takvu valjanost je da:
kupac ili takmičar ne plati tu nagradu ili dio te nagrade putem kupovine drugih stvari,
da nagrada koja je po sebi mamac za prodaju ostalih artikala u sebi ne sadrži elemente podvale, prevare i obmane potrošača.
Sedmo: Povećanje vrijednosti nagrada ili njihovo smanjenje zbog pobjede, u toku ili nakon takmičenja nije dozvoljeno šerijatom.
Osmo: Hotelski pansioni i avionske karte koje daju određene agencije kako bi pridobili mušterije, a samim tim ostvarili i dozvoljenu dobit dozvoljeni su ukoliko se dodjeljuju besplatno, bez materijalne protuvrijednosti. Ukoliko se dodjeljuju kao nagrada za materijalno učešće, onda takav vid takmičenja nije dozvoljen zbog prisutnih elemenata prevare u njima.
————-
Preuzeto sa stranice https://minber.ba/category/fikh/