Želim da vas pitam u vezi jedne teme malo duže. Naime pitanje je vezano za jednu vrstu poslovanja koja je uzela maha među muslimanima.
Ukratko, jedna strana ulaze kapital, druga otvara na svoje ime i radi i snosi svu odgovornost, a ona strana koja je ulozila pare ne snosi nikakvu odgovornost, niti se uplice u posao, samo uzima pola zarade, bez ikakvog interesovanja kako posao ide.
Dakle, ako posao ne ide, druga strana snosi sve troškove kirije, duga. Ako zatvori radnju, duguje i toj prvoj osobi njegov uloženi kapital, i državi porez.
Znači učestvovanje prve osobe je samo ulaganje kapitala, i ubiranje 50% od zarade uloženog kapitala.
Tu vrstu poslovanja zaključe pred dvojicom svjedoka, nekada sa pisanim dokumentom i potpisima na istim, nekada bez. Dokumenat nema ništa sa zakonom države, dakle strana koja ulaže kapital slobodna od bilo kakve krivično-finansijske odgovornosti, dok druga osoba koja uzima taj novac otvara radnju na svoje ime, registruje, državi se obavezuje na sve u vezi sa tim.
Prva osoba u svemu tome kao i da ne postoji.
I da, želim da znam i vaš stav o ovoj vrsti poslovanja, da li biste upozoravali na nju, da vas neko upita da li da se prihvati toga (to prihvataju obični muslimani koji sastavljaju kraj sa krajem) da li biste ga od toga kategorično odvračali?
Bismillahi ves-salatu ves-selamu ala nebijjina Muhammed ve ala alihi ve sahbihi…
Ovakav način u arapskom se zove mudarabe tj, da vlasnik novca učestvuje sa novcem a radnik učestvuje sa svojim radom.
Od uslova ovakvog poslovanja je:
-Vlasnik novca ulaže novac a radnik ulaže svoj trud.
– Svaka dobit se dijeli prema procentu po kojem su se dogovorili.
– Svaki gubitak je na vlasniku novca koji je uložio, osim ako je radnik direktni uzročnik gubitka.
– Nije dozvoljeno da radnik plati svaki mjesec određenu sumu vlasniku novca, već to biva prema procentu dogovorene zarade.
– Svaki ugovor u ovome koji nanosi štetu jednoj ili drugoj strani i proizvodi među njima svađu i nepoznanicu je ništavan.
-Svaki zulm- nepravda u ugovoru ga čini ništavnim.
-Svako namjerno nanošenje štete od bilo koje strane snosi ta strana.
– Svako svjedočenje ugovoru koji je ništavan šerijatu, svjedok čini nepouzdanim i njihovo svjedočenje se odbacuje.
-Svako parničenje u nevažećem ugovoru je ništavno.
Dakle na osnovu ovih uslova taj vid ugovora je ništavan i vid je zulma- nasilja koji se čini prema radniku.
Mnogo je onih koji opravdavaju ovako poslovanje jer radnik često pristaje na to, međutim Islam je zabranio svaki vid zulma-nasilja pa tako i u ovoj stvari.
Na znam nikoga ko je dozvolio od uleme ovakav način poslovanja, čak u el-mevsu'atul-fikhije kažu da je konsenzus uleme da je takav vid poslovanja zabranjen. Vidi: el-Mevsuatul-fikhije 6/44
Rekao je Ibn Kudame rahmetullah: “Gubitak kod mudarebe snosi onaj ko je uložio imetak, radnik ne snosi ništa, jer gubitak se uzima od osnove ulaganja a on je imetak ulagača, radnik ne snosi ništa, tako da gubitak biva samo na ulagača, radnik i ulagač djele samo zaradu.”
Tako da ulagač koji ulaže novac i hoće samo novac od zarade a neće da snosi nikakav gubitak je zulm za radnika koji ulaže svoj trud, rad i vrijeme.
Takav ugovor je ništavan po šerijatu.
Radnik nije dužan raditi po tom ugovoru, nastali gubitak se uzima od uloženog imetka, radnik je uložio trud, rad i vrijeme i to je njegov gubitak.
Radnik ako je povjerljiv i nije njegovim sebebom tj, nije zapostavio posao, gubitak koji je nastao nije dužan snositi on već ulagač.
Dakle ovakvi ugovori po šerijatu su ništavni i čine zulum radniku, svaki gubitak snosi ulagač i nije dozvoljeno da išta od gubitka snosi radnik osim da je on doprinio taj gubitak svojim nemarom.
Nije dozvoljeno biti svjedok ovakvim ugovorima, i svjedočenje njima je haram i ništavno.
Ulagač ne smije prisiljavati radnika da snosi gubitak već mora on to snositi i učiniti teobu od takvih ugovora.
Svaki vjernik se treba upoznati sa nekim propisom prije nego počne da pravi bilo kakav ugovor i mora da pita stručnu osobu za takve stvari u šerijatu.
Zato treba upozoravati na ove stvari da su zabranjene i da se treba vraćati na propise, a ne ulaziti u haram i sumnjive stvari.
Ve billlahi tevfik!
Odgovorio dr. Nurudin Ebu Davud Bektaš
Preuzeto sa Facebook stranice “Pitanja i Odgovori” koju on uređuje.
Pridruži se na ovom linku