Selam alejkum.
Nedavno se desila žestoka rasprava među nama sestrama oko toga da li je dozvoljeno ženama da gledaju u tijelo muškaraca?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Nema razilaženja među učenjacima da je ženi zabranjeno gledati u avret muškarca, tj. ono što je između pupka i koljena kod muškarca a što je avret po većini učenjaka ovog Ummeta. Takođe, gledanje u tijelo muškarca sa strašću je zabranjeno oko čega nema razilaženja. A razišli su se učenjaci oko propisa gledanja žena u dijelove tijela muškarca (koji joj nije mahrem) koji nisu avret na tri mišljenja.
Prvo mišljenje – ženi je zabranjeno da gleda u muškarca koji joj nije mahrem kao što je i njemu zabranjeno da gleda u nju.
Na ovom mišljenju su Šafija po jednom od dva njegova mišljenja i Ahmed u jednom rivajetu.
Drugo mišljenje – ženi nije dozvoljeno da gleda muškarca koji joj nije mahrem u njegova prsa, leđa, butine i cjevanice, a dozvoljeno joj je da gleda u njegovo lice, vrat, ruke, stopala osim ako to gleda sa strašću.
Ovo je stav malikija.
Treće mišljenje – ženi je dozvoljeno da gleda u muškarca koji joj nije mahrem mimo avreta ako se ne boji da će to izazvati fitnu i ako ne gleda sa strašću.
Ovo je stav hanefija, Šafije po njegovom drugom stavu i hanbelija.
Ispravan stav je treće mišljenje učenjaka, tj. dozvola gledanja žene u muškarca koji joj nije mahrem mimo avreta ako se ne boji da će to izazvati fitnu i ako ne gleda sa strašću.
Dokaz koji presuđuje po ovom pitanju je ono što bilježe Buharija i Muslim u svojim Sahihima u kojem je došlo da je Aiša, radijallahu anha, za vrijeme bajrama gledala Abesince koji su u mesdžidu igrali ratnu igru, a gledala ih je u prisustvu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i uz njegovu dozvolu.
S tim da se ovo mišljenje treba ograničiti time, kako to naglašavaju neki učenjaci, da gledanje žene u muškarce bude površno a ne sa udubljivanjem i zagledanjem u detalje njihovog tijela što bi moglo kod nje izazvati strasti i odvesti je u fitnu.
Dokazi druga dva mišljanja koji su direktni po ovom pitanju oni su slabi, a oni koji su indiretni ne mogu prevagnuti snagu spomenutog hadisa od Aiše, radijallahu anha.
Prema tome, dozvoljeno je gledanje žena u muškarce koji joj nije mahremi, mimo avreta naravno, ako se ne boje da će to izazvati fitnu i ako ne gledaju sa strašću. S tim da njihovo gledanje u muškarce bude površno a ne sa udubljivanjem i zagledanjem u detalje njihovog tijela jer bi to moglo kod njih izazvati strasti i odvesti ih u fitnu.
Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com