Selam alejkum.
Želim Vam postaviti pitanje koje zanima par sestara, a nisu u mogućnosti pitati Vas. Ovdje u našem mjestu ginekolog je provjereno gay orijentacije, što se vidi po svemu, razumijete. Ja sam mu išla još dok je radio kao doktor opće prakse u hitnoj, dok još nisam praktikovala vjeru. I zaista ne treba puno da se primjeti nastranost. Da li je ženi dozvoljeno da ide ginekologu koji je gay i provjereno nema potrebe za ženama? Sa druge strane, ima slučajeva gdje mu ode bračni par jer nemaju potomstva duže vremena, gdje on zahtjeva pregled i žene i muža? Da li je muškarcu dozvoljeno da ga pregleda doktor koji je gay? U ovom kontekstu mislim na pregled stidnog mjesta. Allah Vas nagradio Džennetom.
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Hvala Allahu i neka je salavat i selam na posljednjeg vjerovjesnika, a zatim:
U osnovi nema razilaženja među učenjacima da je muškarcima zabranjeno dirati i gledati stidno mjesto žena kojima nisu mahremi, kao i obrnuto. Na ovu zabranu ukazuju općepoznati šerijatski argumenti.
Izuzetak iz ove zabrane je međusobno liječenje suprotnih spolova u nuždi ili jakoj potrebi uz ispunjenje određenih šartova. Na ovome su učenjaci svečetiri mezheba.
Ti šartovi su sljedeće:
Prvi – da (u slučaju liječenja žene od strane muškarca) nema žene (muslimanke ili kjafirkinje) ljekara osposobljene za to.
Drugi – da se liječenje žene od strane muškarca vrši u prisustvu njenog mahrema ili da se žena pri liječenju ne osamljuje sa ljekarom.
Treći – da se prilikom liječenja ne gleda i ne otkriva i ne dira osim onaj dio tijela koji je nužno potrebno da se vidi, otkrije ili dodiruje.
Prema tome, nema razlike oko ovog propisa ako je u pitanju ljekar homoseksualac ili žena ljekar koja je lezbijka. Jer nije jedini razlog ove zabrane potreba za ženama ili muškarcima.
Detaljnije o tome pročitaj odgovor na slično pitanje:
http://zijad-ljakic.com/index.php?option=com_content&view=article&id=967:pregled-muslimanke-kod-mukog-ginekologa&catid=68:propisi-vezani-za-eneenska-pravaabortus&Itemid=44
Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com