Cijenjeni i poštovani šejhu, razlog mog obraćanja vama je pitanje o proizvodnji Parfema od esencijalnih ulja koje opet dobivam kroz destilaciju i enfleuragu (Enfleurage) biljki. Što je kod zadnjeg Ethanol neizbježan.
Pitanje: Pošto je količina esencijalnog ulja veoma mala nakon destilacije i enfleurage, da li mi je dozvoljeno koristiti Ethanol 80% i više da bi se, kod prvog, ( Destilacija) esenzialno ulje razrijedilo za dalje miješanje parefema i kod drugog (Enfleurage) da bi se esenzialno ulje moglo odvojiti od masnoće i dakle moglo upotrebiti za proizvodjnju parfema? Nadam se inšaallah na skori odgovor. Alah vas nagradio Dzennetom Firdevsom. Esselamun alejkum we rahmetullahi we barekatuhu
Alejkumusselam.
Etanol je primarni alkohol koji pripada skupini alkohola i najčešće se nalazi u alkoholnim pićima tako da se u svakodnevnom govoru naziva samo alkoholom.Upotrebljava se kao otapalo i sredstvo za ekstrakciju, dezinfekciju, konzerviranje i pri proizvodnji alkoholnih pića. Služi i kao polazna sirovina za cijeli niz hemikalija. Najjača alkoholna pića sadrže oko 45 % alkohola, dok je zapremni udio etanola u apsolutnom alkoholu 96%. Ako čovjek popije 500 ml čistog etanola može umrijeti. Sa šerijatske strane etanol je vrsta alkohola na čiju zabranu pijenja se odnose šerijatski tekstovi.
A što se tiče pravljanja parfema u čijem sastavu je nalazi velika količina etanola, tj. alkohola na čiju zabranu pijenja se odnose šerijatski tekstovi, to pitanje se vraća na mes'elu: da li je alkohol čist ili nečist. Odnosno, ako je alkohol čist onda je njegova upotreba u parfemu dozvoljena, a ako je nečist onda ga nije dozvoljeno koristiti u spravljanju parfema. Zabranjen je jer bi mirisanje sa tim parfemom značilo da na svom tijelu ili odjeći imamo nečistoće a muslimanu nije dozvoljeno da klanja sa nečistim tijelom ili odijelom, a sa druge strane obavezan je da otklanja nečistoću sa tijela i odjeće.
A što se tiče čistoće alkohola, svejedno bio on etanol ili vino, rakija i pivo, učenjaci imaju podijeljeno mišljenje.
Prvi općepoznati stav učenjaka je da je alkohol nečist. Ovo je mišljenje džumhura učenjaka a na čemu su i učenjaci četiri mezheba od hanefija, malikija, šafija i hanabila. Oni svoj stav dokazuju prije svega time što je alkohol zabranjen, a što je upitno jer nije sve što je zabranjeno u nekom smislu (poput pijenja) automatski i nečisto. Takođe, dokazuju nečistoću alkohola sa ajetom: “O vjernici, vino i kocka i strelice za gatanje su nečistoća, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite” (El-Maide 90), tj. da se u ajetu pod riječju “nečistoća” misli na fizičku nečistoću. Međutim, dokazivanje sa ovim je slabo jer je ispravno da se u ajetu misli na nečistoću u prenesenom značenju zbog toga što su kocka i strelice za gatanje same po sebi čiste.
Drugi stav učenjaka je čistoća alkohola. To je mišljenje Lejs ibn S'ada, Rebi'atu Er-R'eja, El-Muzenija (učenika Šafije), šejha Albanija i Ibn ‘Usejmina. Oni čistoću alkohola dokazuju time da je osnov u svim stvarima da su čiste sve dok nam ne dođe validan šerijarski dokaz da je nešto nečisto, a da je alkohol nečist nema dokaza. Ovaj stav je bliži ispravnom zbog snage dokaza.
Prema tome, dozvoljeno je da se prave parfemi koji u svom sastavu sadrže alkohol etanol, a Alah zna najbolje. Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com