KOJI JE PRAKTICNI PRIMJER SAVREMENOG MENHEDZA DAVANJA OLAKSICA?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Praktični primjeri savremenog menhedža davanja olakšica
U ovom poglavlju ćemo navesti nekoliko primjera u kojima se najkristalnije očituje savremeni menhedž davanja olakšica. Spomenućemo stavove o nekim mes'elama te ko ih zastupa bez odgovora na njih zbog toga što u mnogim mes'elama i nije potreban odgovor jer je greška jasna i običnim muslimanima.
Ohalaljivanje kamate
Od najistaknutijih primjera ovog menhedža je ohalaljivanje nekih vidova kamate. Šejhul-Azhar Mahmud Šeltut je dozvolio uzimanje pozajmice od Fonda za štednju uz vraćanje sa kamatom uz tvrdnju da je to nužda i da onaj koji uzima pozajmicu nije grešan jer on daje kamatu a ne uzima je . Prije njega su dozvolili Muhammed Abduhu i njegov učenik šejh Muhammed Rešid Rida investiranje u Fondu za štednju koji je zasnovan na kamatnom sistemu uz argument da se time čuva ekonomija države a da je zabranjena kamata u stvari mnogostruka kamata koju je Uzvišeni zabranio u Kur'anu: “O vjernici, ne jedite mnogostruku kamatu” (Ali Imran 130).
Rad u bankama i osiguravajućim društvima
Doktor El-Kardavi dozvoljava rad u bankama koje su zasnovane na kamatnom sistemu i osiguravajućim društvima savjetujući omladinu koja praktikuje vjeru da ne ostavljaju rad u bankama i osiguravajućim društvima opravdavajući to činjenicom da je čitav ekonomski sistem zasnovan na tome i da je ovo opći belaj o kojem je nas obavijestio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, da će doći vrijeme da neće ostati niko a da neće uzimati kamatu, a onaj ko je ne bude uzimao osjetiće njenu prašinu (hadis bilježi Ebu Davud pod brojem 3331, a šejh Albani ga je ocijenio slabim), uz to još dodaje da ostavljanje posla na tim mjestima neće ništa promijeniti u stvarnosti .
Zarada na radu oko alkohola ili svinjetine
Šejhul-Azhar Mahmud Šeltut je dozvolio zarađivanje na istovaru i utovaru brodova gdje se istovara i utovara alkohol i svinjsko meso argumentirajući to da oni koji to rade nemaju namjeru da pomažu one koji piju alkohol i jedu svinjsko meso nego im je namjera da naplate svoj rad te da nisu griješni, i još dodaje da ovaj stav zahtijeva lahkoća i otklanjanje neprijatnosti na kojima je izgrađen Šerijat .
Prodaja alkohola i svinjetine
Kaže šejh Mustafa Ez-Zerka’ da musliman koji ima radnju u Americi ili nekoj drugoj kjafirskoj zemlji, ako bi njegovo neprodavanje alkohola i svinjskog mesa uzrokovalo da izgubi mnoge mušterije, a on ne zna neki drugi posao koji mu je dovoljan, dozvoljeno mu je da prodaje alkohol i svinjsko meso .
El-Muvafekat (4/141-142).
Eš-Šerhu el-mumti'a (1/25).
Fetava liš-šejh Šeltut, str. 326.
Evlevijatu el-hareketil-islamijje, str. 32, i Fetava muasire, str. 610.
Fetava liš-šejh Šeltut, str. 348.
Fetava Mustafa Ez-Zerka, str. 563.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com