Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu,
Dzematlija sam u dzematu gde je imam novotar pa me interesuje ( napomena: obavlja samo Dzuma namaze,vrlo cesto napada ehli sunet, zajednicki zikr, proslava nove godine, ucenje mevluda, ucenje Kurana na groblje, slusanje muzikei dr.), status njegovog placanja-hodzarina, jesam obavezan ili ne placati, dokazom Kurana a.s. i hadisom? Molim Allaha s.w.a. da vas nagradi najljepsom nagradom.
Alejkumusselam.
Musliman je dužan po Kur’anu i Sunnetu da iz svog imetka izdvaja zekat u onim vrstama imetka u kome se daje zekat i da ga da u nekih od osam fondova spomenutih u kur’anskom ajetu sure Tevbe. Oko ovoga nema razilaženja među učenjacima. Takođe, po ispravnom mišljenju učenjaka muslimanu je vadžib da daje sadekatul fitr pred kraj Ramazana shodno propisima koji su vezani za njega. Ovo su jedine dvije stvari po pitanju izdvajanja imetka za zajednicu muslimana (znači ne govorimo o izdržavanju porodice, roditelja i slično) koje Šerijat tereti nekog muslimana.
A što se tiče plaćanja članarine bilo kojem udruženju, zajednici, partiji i slično musliman u osnovi nije dužan da ih plaća jer ga Uzvišeni Allah nije time zadužio. Iz ovoga se izuzima ako čovjek sam sebe obaveže da će nekom udruženju, instituciji i slično plaćati određenu članarinu, na određeno vrijeme i pod određenim uslovima.
A konkretan odgovor na pitanje da li trebati plaćati članarinu Islamskoj zajednici bi bio: ako musliman nijeti da plaćanjem članarine finansijski pomaže i podržava aktivnosti i projekte IZ-a u kojima nema harama i koji nisu zasnovani na haramu, a takvih aktivnosti i projekata je mnogo, onda je to mustehab. Dokaz da je ovo mustehab su opći šerijatski tekstovi koji podstiču na pomaganje Islama i muslimana, svejedno bili zajednica ili pojedinci.
Poput ajeta: “Ko će Allahu drage volje zajam dati da bi mu ga On mnogostruko vratio, a uz to i nagradu plemenitu dobio” (El-Hadid, 11), i “Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati? – A Allah uskraćuje i obilno daje, i Njemu ćete se povratiti“. (El-Bekara, 245).
I hadisa kojeg prenosi Džerir ibn Abdullah, radijallahu anhu, a bilježi ga Muslim u svom Sahihu: “Ko u Islamu uvede (oživi) lijep sunnet pa se po njemu radi poslije njega imaće nagradu poput onih koji rade po njemu a da se njima od njihove nagrade neće ništa umanjiti…“.
A ono što se od tog imetka sa kojim on plaća članarinu utroši na onome što je haram i nije dozvoljeno odgovorni su oni kojima je dato u emanet da raspolažu tim imetkom. Sa druge strane, musliman koji neće da plaća članarinu Islamskoj zajednici pod izgovorom da neće da učestvuje u finansiranju i pomaganju aktivnosti i projekata koji su po Šerijatu zabranjeni, poput organizovanja ramazanskih festivala, muzičkih koncerata, raznoraznih mevluda, organizovanja Ajvatovice , Djevojačke pećine i sličnih novotarskih dovišta, učestvovanje u organizovanom naplaćivanju tevhida, četeresnica, hatmi, jasina i slično, ima pravo da to radi i ima šerijatske podloge za to i čak je sporno namjerno i svjesno potpomagati te gore spomenute haram aktivnosti.
Dokaz da je propisano da ne pomaže ono što je haram i grijeh su riječi Uzvišenog: “I nemojte se potpomagati u griješenju i neprijateljstvu” (El-Maide, 2). Takođe, dokaz je i drugi dio gore spomenutog hadisa kojeg bilježi Muslim: “A onaj ko uvede u Islam loš sunnet pa se po njemu radi poslije njega imaće grijeh poput onih koji rade po njemu a da se njima od njihovog grijeha neće ništa umanjiti“.
Ovde treba napomenuti da plaćanje troškova održavanja mesdžida i džamije (plaćanja struje, čišćenja, grijanja i slično), u čemu treba učestvovati onaj ko koristi džamiju, ne treba da ulazi pod pitanje plaćanja članarine IZ-u.
Prema tome, ono čime Uzvišeni Allah duži muslimana spram muslimanske zajednice je davanje zekata i sadekatul fitre a za sve ostalo nije dužan da daje, s tim da je mustehab da finansijski pomaže Islam i muslimanske kroz raznorazne davetske i nedavetske aktivnosti. Ve billahi tevfik.
Odgovorio na pitanje: dr.Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com