Esselamu alejkum.
Da li Allah iskrenom pokajniku oprašta i najgori grijeh a da se vjernik zakune Allahovim imenom da više neće isti ponoviti?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Alejkumusselam. Kaže Uzvišeni: “Reci: “O robovi moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti; On, doista, mnogo prašta i On je milostiv” (Ez-Zummer, 53). U ovom ajetu nam Uzvišeni stavlja do znanja da On oprašta sve grijehe ma kakvi oni bili i makar bili najgori i najveći ako se rob za njih pokaje. I kaže: “O vi koji vjerujete, učinite pokajanje Allahu iskreno, da bi Gospodar vaš preko ružnih postupaka vaših prešao” (Et-Tahrim, 8). Ovim ajetom nas Allah poziva na iskrenu tevbu (pokajanje). Takođe, tevba se prima sve dok Sunce ne izađe sa Zapada, tj. dok ne nastupi Sudnji dan ili dok ne dođe do grla što je zadnji trenutak života kod čovjeka. Bilježi Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko se pokaje prije nego što Sunce izađe sa Zapada Allah će mu primiti tevbu”. A bilježe Tirmizi, Ibn Madže i Ahmed od Ibn Omera, radijallahu anhuma, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Zaista Allah prima tevbu roba sve dok mu duša ne dođe do grla”. Hadis ocjenjuju Hakim i Zehebi vjerodostojnim a Tirmizi dobrim.
Međutim, da bi nekome tevba bila primljena treba da ispuni sljedeće šartove:
Prvi: da prekine sa činjenjem grijeha,
Drugi: da se kaje zbog tog grijeha kojeg je činio,
Treći: da čvrsto odluči da se više nikada neće vratiti tom grijehu.
Pa ako se jedan od ova tri šarta ne ispuni tevba nije ispravna.
Postoji i četvrti šart ako je grijeh vezan za neko imovinsko pravo i slično. Taj šart je da ako je u pitanju imetak da se vrati njegovom vlasniku a ako je u pitanju potvora da traži od osobe koju je potvorio da mu oprosti ili da se nad njim izvrši kazna. Ili ako je u pitanju gibet da traži halala od osobe koju je gibetila.
Prema tome, nema sumnje da Allah, dželle še’nuhu, prašta i najgori grijeh onome ko mu se iskreno pokaje ispunjavajući šartove pokajanja. A nema potrebe da se kune Allahovim imenom da neće više ponoviti taj grijeh. Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio: dr. Zijad Ljakic
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com