Misvak – čistilo za usta, a i Allah je zbog njega sa nama zadovoljan
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Priredio: Smail L. Handžić
Zaista su Allahove blagodati prema nama veličanstvene i neizmjerne. Uzvišeni Allah i Njegov poslanik, s.a.v.s. su nam jasno obznanili i uputili nas ka svemu onome sa čim ćemo, ako se šerijatskim smjernicama povedemo, biti prvaci u ovosvjetskom, a posebno u onosvjetskom životu. Jedna od takvih uputa je, nesumnjivo, korištenje siwaka pri čišćenju zuba. Siwak, ili kako se još za njega kaže, miswak, je posebno drvo koje se koristi za čišćenje zuba i odstranjivanje neugodnog mirisa iz usta. Najbolja vrsta drveta za tu svrhu je drvo El-Erak. Kada se kaže siwak, sa tim se, u arapskom jeziku, može podrazumjevati i samo djelo, odnosno sami čin upotrebe ovoga drveta pri opisanom čišćenju!
ŠERIJATSKA UTEMELJENOST UPOTREBE SIWAKA
Mnogobrojni vjerodostojni hadisi Allahovog poslanika, sallallahu ‘alejhi we selleme, podstiču na korištenje siwaka. Među takvima su slijedeći:
Rekao je Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, u hadisu koji se prenosi od Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu: „Da se ne bojim da ću otežati svome ummetu, naredio bi im upotrebu siwaka pred svaki namaz!“ (Buhari, 1/214, i Muslim, 1/220) U drugoj predaji je kazao: „…sa svakim abdestom!“ (Buhari, 2/234) Aiša, radijallahu ‘anha, nam prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, imao običaj „da, kada bi god ušao u kuću prvo upotrijebi siwak“ (Muslim, 1/220) Zatim, Huzejfe, radijallahu ‘anhu, prenosi „da je Allahov poslanik, kada bi se probudio u noći, svoja usta očistio siwakom!“ (Buhari, 1/66, i Muslim, 1/220) Aiša, radijallahu ‘anha, također kaže: „Među blagodatima kojim me je Allah počastio je i to da je Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, preselio u mojoj sobi, u danu u kojem je kod mene boravio, između mojih prsa i moga vrata i samim tim što je njegova pljuvačka bila sa mojom pomješana. Došao mi je Abdurrahman (njen brat) a u ruci je imao siwak. Allahov poslanik je tada bio naslonjen na mene. Vidjela sam kako gleda u njega, pa sam odmah shvatila da on želi (voli) siwak. Rekla sam: Da li da ga uzmem i tebi donesem? Pa je glavom svojom dao potvrdni znak! On ga uze pa mu bi tvrd, na što ga upitah: Da li da ti ga omekšam? On glavom potvrdi, nakon čega sam ga omekšala, pa on njime potrlja…“ (Buhari, 5/141, 142) Ona nam prenosi i čuvene riječi Allahovog poslanika, sallallahu ‘alejhi we selleme, gdje kaže: „Siwak je čistilo za usta i sa njim se postiže zadovoljstvo Gospodara! “ (Buhari, 2/234, i drugi)
Ovi, ali i mnogi slični hadisi na ovu temu, su jasan dokaz šerijatske utemeljenosti propisa za siwak i njegove vrijednosti. Da na ovu temu nema niti i jednog hadisa osim ovog koji govori da se sa njim postiže zadovoljstvo Gospodara svih svjetova, uopće ne sumnjam da bi svakom muslimanu on bio dovoljna inspiracija da posegne za korištenjem siwaka, odnosno da se pobrine o čistoći svojih zuba i uklanjanju neprijatnog zadaha.
Većina islamskih učenjaka ima mišljenje da je upotreba siwaka sunnet, te da nije obaveza (vadžib). To je zbog toga, kako kaže imam Šafija, što bi ga Poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, da je bio kojim slučajem vadžib, naredio svome ummetu, bez obzira bilo to naporno za njih ili ne! Također, njegove riječi, iz hadisa od Ebu Hurejre, radijallahu ‘anhu: „…naredio bi im upotrebu siwaka…“, ukazuju na to da njegova upotreba nije naređena! Islamski učenjaci su jedinstveni u mišljenju da je postaču dozvoljeno koristiti siwak u vremenu prije podne, a nakon razilaženja u vremenu mimo spomenutog, najispravnije mišljenje je da je njegovo korištenje općenito dozvoljeno u svim vremenima, jer nema ni jednog vjerodostojnog hadisa koji govori o eventualnoj zabrani, a Allah najbolje zna!
SIWAK JE DIO LJUDSKE PRIRODNOSTI, FITRE
Također, mnogi hadisi nam ukazuju da je siwak jedan od dijelova ljudske prirodnosti, odnosno fitre. Osim što u to spada puštanje brade, kraćenje brkova, uklanjanje dlaka pod pazuhom, obrezivanje (sunećenje), i sl., muslimani u svojoj čistoj i jedinoj kod Allaha priznatoj vjeri, islamu, imaju podstrek da se, na bilo koji način, pozabave sa čistoćom svojih zuba i uklanjanju neprijatnog zadaha.
Od Aiše, radijallahu ‘anha, se prenosi da je rekla: „Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, je rekao: „Deset stvari su svojstva ljudske prirodnosti (fitre): podrezivanje brkova, puštanje brade, upotreba siwaka, čišćenje nosa vodom, podrezivanje noktiju, pranje nogu između prstiju, uklanjanje dlaka ispod pazuha, uklanjanje dlaka oko stidnog mjesta, pranje vodom nakon nužde.“ Rekao je Zekerijja: „Kazao je Mus’ab: „Zaboravio sam desetu stvar, a mislim da je to ispiranje usta sa vodom!“ (Muslim 3/150)
Od Ibn Abbasa, radijallahu ‘anhu, se prenosi da je riječi Uzvišenog: „A kada je Ibrahima Gospodar njegov s nekoliko zapovjedi u iskušenje stavio, pa ih on potpuno izvršio…“ (El-Beqareh, 124), protumačio, kazavši: „Allah ga je iskušao u pogledu čistoće. Bilo je to pet stvari koje se vežu za glavu, a pet za ostali dio tijela! Što se tiče glave, trebao je da podkresuje brkove, da ispira usta i nos sa vodom, da upotrebljava siwak i da se češlja na razdiok, a u pogledu ostatka tijela bilo je podkresivanje noktiju, uklanjanje dlaka oko stidnog organa, sunećenje, uklanjanje dlaka ispod pazuha, i čišćenje nakon obavljene nužde.“ (Feth El-Bari, 10/337)
U vezi navedenih predaja, Hafiz Ibn Hadžer, rahimehullah, je kazao: „Želi se kazati da se onaj koji čini ove stvari može opisati da slijedi ljudsku prirodnost na koju je Allah uputio i podstakao Svoje robove i za nju povezao Svoju ljubav, a sve kako bi oni imali što ljepše i potpunije ljudske osobine.“ (Feth El-Bari, 10/339)
Ibn El-Kajjim, rahimehullah, je rekao: „Imaju dvije vrste fitre. Fitra koja se veže za srce, a to je spoznaja Allaha, ljubav prema Njemu i davanje prednosti Njemu nad svim drugim, i praktična fitra koja se ogleda u spomenutim stvarima. Prva pročišćuje dušu i srce, a druga čisti tijelo. Svaka od njih drugu potpomaže i osnažuje!“ (Tuhfet el-mevdud fi ahkami el-mevlud, str. 161)
KADA JE POŽELJNO KORISTITI SIWAK?
Islamski učenjaci su složni da je u slijedećim situacijama poželjno koristiti siwak:
1. Prilikom uzimanja abdesta, zbog hadisa koji se prenosi od Ebu Hurejre da je Poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, rekao: „Da se ne bojim da ću otežati svome ummetu, naredio bi im upotrebu siwaka sa svakim abdestom!“
2. Pred klanjanje namaza, također zbog druge predaje navedenog hadisa od Ebu Hurejre, gdje se kaže: „Da se ne bojim da ću otežati svome ummetu, naredio bi im upotrebu siwaka pred svaki namaz!“
3. Prilikom buđenja iz sna, jer se prenosi od Huzejfe, radijallahu ‘anhu, da je rekao: „Allahov poslanik bi, kada bi se probudio u noći, svoja usta očistio siwakom!“
4. Pri ulasku u kuću, jer se od Aiše, radijallahu ‘anha, prenosi da je rekla „da, kada bi god Allahov poslanik ušao u kuću prvo upotrijebio siwak“
5. Pri promjeni zadaha, i nakon prljanja zubi, jer je Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi we selleme, rekao: „Siwak je čistilo za usta i sa njim se postiže zadovoljstvo Gospodara! “
KORISTI OD UPOTREBE SIWAKA
Muslimani su najodlikovanija i najčasnija stvorenja. To je zbog toga što ih ova vjera upućuje da se uzdignu kao prvaci i predvodnici u činjenju svakog dobra korisnog za njihov život na oba svijeta. Veoma je bitno da se pobrinu da uvjek budu čisti, lijepog izgleda i mirisa, a naročito pred izvršavanje propisanog ibadeta, jer je to smjernica Allahovog Šerijata!
Mnogobrojne su koristi i blagodati koje se postižu upotrebom siwaka. Poznati učenjak Ibn Abidin je kazao da njegove koristi prelaze broj trideset. Među najveličanstvenijim je svakako ta što se njegovom upotrebom čini ono djelo sa kojim je Gospodar nebesa i Zemlje zadovoljan! Obzirom da i meleci osjećaju neprijatnost koju osjećaju i sinovi Ademovi, to je još jedan podstrek da obratimo pažnju na čistoću svojih zuba i na uklanjanje neprijatnog zadaha.
Ibn El-Kajjim, rahimehullah, je spomenuo slijedeće koristi siwaka: da on daje prijatnost zadaha, osnažuje zubne desne, sprečava pojavu neprijatnog ispljuvka, ozdravljuje želudac, pooštrava glas i vid, pomaže pri probavi hrane, pospješuje aktivnost učenja Kur’ana, zikra i sl., udaljava drijemež, doprinosi zadovoljstvu Uzvišenog Gospodara, povećava dobra djela, veseli Allahove meleke…
Za siwak se vežu i druge koristi a koje je potvrdila savremena medicina. Kada su se vršile analize siwaka, dobivena su neka od slijedećih saznanja: da može poslužiti pri čišćenju zuba i desni, i da brzo zacjeljuje postojeće ranice u ustima, da u sebi sadrži poznatu materiju koja pomaže pri zaustavljanju krvarenja. Osim toga, on u sebi sadrži supstancu koju posjeduje i sinapis, a to je, u stvari, onaj gorki okus koji se osjeti pri prvoj upotrebi siwaka, a koji pomaže pri uništavanju mikroba od kojih nastaju mnoge usne i grlene upale. Za navođenje medicinskih izvještaja zasnovanih na analizi siwaka bismo mogli napisati poseban članak, jer su oni, zaista, veoma bogati i plodni. Zadovoljimo se samo sa činjenicom da su mnoge kompanije proizvele poseban zubni kaladont sačinjen na prirodnoj bazi siwaka, a koji je na svjetskom tržištu sve više i više zastupljeniji.
Neka je hvala Uzvišenom Allahu što nas je počastio blagodatima Njegove vjere, i neka su salawati i selami na Allahovog poslanika Muhammeda, na njegovu porodicu i vrle ashabe…
————-
Preuzeto sa stranice https://minber.ba/category/fikh/