Esselamu alejkum, jedna sestra je na FB grupi postavila pitanje u vezi nadkevanja djetetu Allahovo ime, tj. da li to ispravno. Njen sin se zove Kerim, od nekog je čula da mor ispred biti Abdul, od nekog drugog je čula da može ostati samo Kerim i da nije sporno. Ona je zbunjena i ne zna šta je ispravno i kako da postupi.
Allah Vam dao svako dobro, amin.
Alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, vaše pitanje je već odgovoreno i možete pročitati odgovor na linku ispod:
https://pitajucene.com/pitanje/nadijevanje-allahovih-imena-i-imena-meleka/
Alejkumu selam,
Nije dozvoljeno nadijevanje Allahovih imena koja su svojstvena samo Njemu, kao što je Allah, El-Halik (Stvoritelj), El-Džebbar (Silni) i slično tome, jer niko ne posjeduje te osobine na koje ime upućuje, već je to svojstveno samo Allahu. Također, šejh Usejmin, Allah mu se smilovao, po tom pitanju rekao je sljedeće: “Nadijevanje Allahovih imena biva na sljedeća dva načina:
Prvi, koji se dijeli na dva dijela:
Prvi, nadijevanje imena sa određenim članom “el”: niko se ne naziva tako mimo Allaha, kao da se neko nazove El-Aziz ili Es-Sejjid, ili El-Hakim i slično tome. Dakle, tako se ne naziva niko osim Allaha, jer član “el” ukazuje na osnovu, tj. značenje koje sadrži to ime.
Drugi, ukoliko se dotično ime daje zbog osobine na koju to ime upućuje i bez člana “el”, takvo ime nije dozvoljeno dati djetetu. Zbog toga je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, promijenio nadimak ashaba Ebul-Hakema kojim se nazvao, jer su ashabi kod njega tražili presudu. Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, rekao je: ”Allah je El-Hakem i samo Njemu pripada sud”. Nakon toga mu je dao nadimak na osnovu imena njegovog najstarijeg sina Šurejh (tj. Ebu Šurejh).
Prethodno ukazuje na to da nije dozvoljeno nadijevanje Allahovih imena koja se žele dati zbog osobine na koje ime upućuje, jer će u tom slučaju nadijevanje imena biti u potpunosti isto Allahovim imenima, a Allahova imena su e`alam (lična imena) i atributi, zbog njihovog ukazivanja na značenje koje to ime sadrži.
Drugi način:
Nadijevanje imena bez člana “el” sa kojim se ne cilja značenje osobine i nema zapreke da se takvo ime dadne djetetu, kao što je Hakim, jer su pojedina imena ashaba bila “Hakim ibn Hizam” , kojem je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ’’Nemoj prodavati ono što nije kod tebe”. Ovo ukazuje na to da je dozvoljeno nadijevati ime kojim se ne cilja značenje njegove osobine. Isto tako ne bi trebalo nadijevati ime Džebbar (Silni), čak iako se njime ne aludira na značenje osobine imena, jer postoji mogućnost da to ime utječe na osobu kojoj se dadne i da se nađe u njemu silina, oholost nad stvorenjima. Treba izbjegavati stvari koje negativno utječu na njenog vlasnika.”
Džumhur – većina islamskih učenjaka, dozvoljava nadijevanje djeci imena meleka, jer ne postoji dokaz koji bi to zabranjivao, s tim da postoji određeni dio učenjaka koji to smatra pokuđenim. Ukoliko bi roditelj nazvao svoje dijete drugim ljepšim imenom, kao što je Abdullah i Abdurrahman ili Haris i Humam, bilo bi poželjnije. Allah najbolje zna.
Mr. Osman Smajlović
preuzeto sa https://www.n-um.com