Na koji način se zikri na prste?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Praktično od mr. Elvedin Pezić
Šta se i kako zikri nakon namaza?
NAČIN ZIKRENJA PRSTIMA
PROPISANO ZIKRENJE PRSTIMA
Potvrđeno je u vjerodostojnim hadisima da se zikrenje poslije farz namaza čini prstima ruke. Oko nekih detalja ima razilaženja među učenjacima.
Sve što je preneseno oko zikrenja upotrebom tespiha, kamenčića, brojanica i slično, nema ništa vjerodostojno po većini muhaddisa.
Od hadisa koji govore o zikrenju na prste su dva hadisa:
Prvi- Od Abdullah ibn Amra, radijallahu anhu, se prenosi da je rekao: “Vidio sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, čini tespih (zikr) spajanjem prstiju (brojanjem na prste).”
(Ebu Davud, Nesai, Tirmizi, Hakim i Bejheki)
Ebu Davud prenosi dodatak od ravije Ibn Kudame: “Desnom rukom”. Vjerodostojnim su ga ocijenili Nevevi, Ibn Hadžer, Albani i mnogi drugi.
Drugi- Od Juserje bint Jasir, radijallahu anha, se prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:”O skupino žena, činite zikr jagodicama prstiju jer one će biti pitane, tražit će se od njih da govore.”
(Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed, Hakim i Ibn Hibban)
ZIKRENJE DESNOM RUKOM
Da li se zikri sa obje ruke ili jednom, oko toga učenjaci imaju tri mišljenja.
Prvo- da je sunnet zikriti desnom rukom.
Na ovom stavu su muhaddisi koji su dodatak Muhammeda Ibn Kudame “desnom rukom” (kod Ebu Davuda) ocijenili vjerodostojnim, jer je ravija Ibn Kudame pouzdan, a to su imami Nevevi, Ibn Hadžer i šejh Albani.
Drugo- da je sunnet objema rukama zikriti.
Šejh Bekr ebu Zejd je odabrao ovo mišljenje.
On smatra da je dodatak “desnom rukom” šaz (jedna vrsta slabosti), to jest da se Ibn Kudame, iako je pouzdan ravija izdvojio sa ovim dodatkom kojeg nisu prenijela četvorica drugih ravija koji su također pouzdani.
Treće- da je bolje zikriti desnom a dozvoljeno je i lijevom rukom.
Ovo je mišljenje Bin Baza, Ibn Usejmina, i Stalne komisije za fetve. Oni argumentiraju time što je dodatak Muhammeda ibn Kudame “desnom rukom” (kod Ebu Davuda) vjerodostojan. Također, opće značenje hadisa Aiše, radijallahu anha:”Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je volio da da prednosti desnoj ruci pri oblačenju obuće, češljanju, taharetu (abdestu i gusulu) i u svim stvarima.” (Muslim)
Ovo zadnje je najbliže ispravnom, a Allah najbolje zna.
NAČIN ZIKRENJA (BROJANJA) PRSTIMA
Oko načina zikrenja prstima imaju tri tumačenja:
Prvo- da se zikri spajanjem prstiju (jedan po jedan) sa dlanom šake.
(Tahkikul-keram fi ezkaris-salati b'ades-selam 215/217)
Ispruže se svi prsti šake, zatim pri izgovoru recimo ‘SubhanAllah’ (jednom od tri puta) spoji se mali prst sa dlanom. I tako redom se spajaju prsti do kraja zikra.
Njihov dokaz su tekstovi oba hadisa “j'akidut-tespih” i “j'akidne bil-enamil”. Doslovno značenje ovih riječi “j'akidu-j'akidne” znači brojanje spajanjem prstiju sa dlanom šake što je općepoznata stvar pri brojanju kod Arapa.
Drugo- da se zikri jagodicama prstiju.
(Tuhfetul-ahvezi 9/100)
To jest, da se brojanje zikrova vrši dodirivanjem jagodice palca jagodice drugih prstiju.
Dokazuju hadisom u kom je došlo: “činite zikr jagodicama prstiju.”
Treće- da se brojanje zikra vrši stavljanjem vrha palca na zglobove, podioke ili krajeve svakog prsta (Tuhfetul-ahvezi 9/100)
Po ovom načinu može se zikr brojati tri ili sedam puta na jednom prstu. Njihov dokaz je da riječi “j'akidut-tespih” znače brojanje tespiha na prste ruke. Pa kako god da se to učini u tome ima širine.
Odabrano mišljenje je da svi spomenuti načini zikrenja imaju osnova u razumijevanju i tumačenju hadisa, tako da u tome ima širine, a Allah najbolje zna. Onaj način koji je najlakši osobi, neka po njemu čini brojanje zikra prstima.
Ve billahi tevfik
Dr. Zijad Ljakić
preuzeto sa telegram kanala: https://t.me/zijadljakic/1436