Zanima me ima li neko posebno pravilo kada je u pitanju naklanjavanje sabah namaza, u porodici smo uvijek praktikovali da ukoliko prespavamo onda klanjamo sabah namaz odmah po ustajanju. Nedavno je govorio jedan profesor kako se sabah namaz ne može naklanjati tj. da se to računa kao nafila ako klanjamo poslije izlaska sunca.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Ovo što ste prakticirali je tačno i ispravno. Došlo je u vjerodostojnim hadisima da je Allahov poslanik alejhi selatu ve selam kazao: “Kada neko prespava namaz ili zaboravi, neka ga klanja kada se sjeti.” bez obzira je li sunce izašlo, Božiji poslanik alejhi selatu ve selam u vjerodostojnom hadisu je rekao da je sa svojim ashabima bio na putovanju pa su prespavali sabah i klanjali su nakon izlaska sunca. Ali je veoma bitno da znamo da se to radi u situaciji kada insan prespava. Ali ne znači prespavati na način legao sam spavati i nisam pripremio mobitel niti sat pa eto ako ustanem-ustanem, ako ne ustanem klanjat ću kad ustanem, ne, to je neispravno. I to se može smatrati propuštanjem namaza, ali doista ako se insan potrudi i stavio je mobitel, naštimao alarm u 5 i 15 i ne sjeća se da je ugasio ustao u 8 sati, u tom slučaju će ustati abdestiti i klanjati sabah.
Po jasnim hadisima koje bilježe i Buharija i Muslim od Božijeg poslanika alejhi selatu ve selam, da kada je u pitanju namaz koji se prespava ili zaboravi insan će ga naklanjati onog momenta kada se probudi ili kada se sjeti. Pa je čak došlo u hadisu od Božijeg poslanika alejhi selatu ve selam da nema drugog iskupa za to, znači tako ko uradi on inšallah bi'iznillah nije griješan jer je prespavao ili je zaboravio. Za razliku od ciljanog i svjesnog propuštanja namaza gdje smo više puta govorili da smo stava da se takvi namazi ne naklanjavaju.
Audio isječak odgovora