Osoba koja je obavezna da se okupa – džunup, a ne može da koristi vodu zbog žestoke hladnoće i nepostojanja sredstva koje bi zagrijalo vodu, hoće li uzeti tejemmum kako bi klanjala sabah-namaz? Kakav je propis za onoga ko postupi tako?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ako se čovjek nalazi u mjestu na kojem nema uvjete za zagrijavanje vode ili ne može naći mjesto u kojem bi se okupao toplom vodom, a boji se za svoje zdravlje, klanjat će sa tejemmumom i nije grješan, na osnovu riječi Uzvišenog Allaha: ”Bojte se Allaha onoliko koliko je u vašim mogućnostima”, i na osnovu riječi Allahovog Poslanika, alejhis-selam: ”Kada vam naredim nešto, učinite ga onoliko koliko možete.”
Zabilježeno je da je Amr ibn El-As, r.a., bio u bitki Zatu-selasil i postao je džunup, a bila je veoma hladna noć pa se nije okupao, već je abdestio i tejemmum uzeo i predvodio ljude u namazu. Kada se vratio u Medinu, upitao je Poslanika, govoreći: ”Ja sam se bojao za svoj život, pa sam se sjetio riječi Uzvišenog Allaha: ‘Ne ubijajte sami sebe, doista je Allah milostiv prema vama.”’ Poslanik se nasmješio i nije ga ukorio zbog njegovog postupka, niti mu je naredio da ponovi obavljeni namaz, što ukazuje da je to validan šerijatski razlog.
(Fetve šejha Bin Baza, 10. tom, str. 200)