Jednog dana ja i majka smo se zaputile autom, tokom vožnje raspravljale smo, i ja sam vikala na nju. Iznenada sam izgubila kontrolu nad autom i došlo je do sudara, uslijed čega je moja majka izgubila život.
Nesreća se desila protivno mojoj volji. Trenutno živim životom prepunim očaja i tuge, posebno nakon što su nadležni organi utvrdili da sam ja uzrok njenoj smrti, tj. drugim riječima žele reći da sam je ja ubila. Da li kćerka može ubiti majku?!
Umrla je sedmicu prije moje udaje. Moja porodica ne zna detalje nesreće, a kada bi saznali ne bi mi oprostili ovu grešku. Život mi se izmijenio, ne radujem se ničemu. Čak i moj bračni život se pretvorio u pakao, počela sam prezirati muža i njegovu porodicu, jer mi nisu pružili dovoljno utjehe glede smrti moje majke. Sve obaveze koje su bile u nadležnosti moje majke pale su na mene. Brige su me savladale, ne nalazim nikakvo zadovoljstvo u ovom životu. Nekoliko puta sam razmišljala o suicidu. Molim vas za pomoć. Kako da savladam ovu krizu? Allah zna da nisam imala namjeru ubiti je, ali priznajem da sam vikala na nju i nadam se da će mi Uzvišeni Allah ovo oprostiti, zar ne? Je li mi dužnost platiti otkupninu i kome da platim, da li ocu, ili sam dužna postiti uzastopno dva mjeseca? Ako je tako, da li i mjesec ramazan računam kao jedan od ta dva mjeseca?
Prvo, nema sumnje da je vrlo bolno ovo što te je zadesilo. Vijest je grozna i tragična, naročito jer si ti vozila auto, a posljednji trenutak s majkom provela si vičući na nju. Poštujemo tvoje osjećaje i tugu, ali ovo nas ne sprečava da te podsjetimo na pokajanje zbog onoga što si uradila majci, jer ono što si uradila može biti opomena i pouka drugome koji vrijeđa svoje roditelje, a niko ne zna kada ih može izgubiti, odnosno i njemu se može desiti kao i tebi. Roditelj nekoga od ovih koji ih vrijeđaju može umrijeti uslijed srčanog ili moždanog udara upravo zbog tlačenja i nepravde koje im nanose, bili oni muškarci ili ženske osobe. Neka ova bolna nesreća bude pouka svima, posebno onima koji nanose nepravdu svom ocu ili majci. Neka požure s pokajanjem. Molimo Uzvišenog Allaha da se smiluje tvojoj majci, neka joj oprosti i uvede je u džennet.
Drugo, savjetujemo ti da budeš strpljiva u ovoj nedaći računajući na nagradu kod Stvoritelja i da prihvatiš ono što je On odredio, jer Uzvišeni Allah je mudar i On sve zna. Nema potrebe da padneš u očaj i beznađe pored Allahove milosti, već osnaži svoje vjerovanje u Gospodara tako da ono bude jače od šejtanovih spletki i njegove mržnje. Najbolje u ovom slučaju što možeš uraditi jeste to da odagnaš od sebe suicidno razmišljanje, u suprotnom nećeš se izbaviti iz briga i žalosti, već ćeš još više upasti u njih. Srest ćeš se sa svojim Gospodarom, a sebi bi zapečatila put lošim i gnusnim djelom, odnosno jednim od najvećih grijeha!
Kako da se izbaviš iz ove situacije!?
Treće, vrlo je bitno da vozač spozna svoju grešku, umjesto da je negira, jer iskustvo je na strani saobraćajne policije i istažnih organa. Uprkos tome što si napomenula o njima, ipak ti je utvrđeno „ubistvo iz nehata“ (nenamjerno ubistvo), u skladu s time na tebe se odnose sljedeći propisi:
1. post tokom dva mjeseca uzastopno, bez prekida, osim ako postoji šerijatsko opravdanje kao što je bolest kad je nemoguće postiti, zatim putovanje, hajz i nifas. Ali se zato ovi propušteni dani napaštaju odmah, bez kašnjenja, nakon isteka dva mjeseca posta. Ako ne bi postila jedan dan bez opravdanja, onda se prekida ovaj kontinuirani slijed i obavezna si početi s postom tokom dva nova mjeseca ispočetka.
Post tokom mjeseca ramazana ne računa se u ova dva povezana mjeseca, bez razilaženja učenjaka. Čak je skupina islamskih učenjaka na stanovištu da nije dozvoljeno da mjesec ramazan bude između ova dva mjeseca. Međutim, prema većini, čije mišljenje je prioritetno, to se smatra dozvoljenim, ali da se ne prekida kontinuitet, mada bi bilo sigurnije da se kontinuirani post tokom dva mjeseca ne odvija između mjeseca ramazana.
Šejh Muhamed Salih el-Usejmin, Allah mu se smilovao, kaže: „Ako se (povezani post dva mjeseca) razdvaja mjesecom ramazanom, onda će postiti mjesec ramazan, ali se dani mjeseca ramazana ne odnose na nešto drugo, odnosno vezani su striktno za mjesec ramazan, u kojem je ionako obavezno postiti. Stoga, ako je postio tokom ša’bana, a potom slijedi mjesec ramazan, obavezan je postiti tokom mjeseca ramazana, a nakon njega će početi s postom drugog ševala dok ne upotpuni post dva kontinuirana mjeseca. (Iz djela “Šerh el-mumti”, 13/270.)
Dakle, šejh Usjemin smatra da se kontinuirani post ne prekida u sljedećim slučajevima:
-ako se uključi mjesec ramazan, onda će se post nastaviti i poslije ramazana;
-obavezno je mrsiti u danima Bajrama, potom žena tokom menstruacije, onaj ko je bolestan i boji se pogoršanja zdravstvenog stanja tokom posta, prema ispravnom mišljenju;
-mrsiti onda kada je to dozvoljeno, kao što je putovanje ili bolest zbog koje mu post pričinjava teškoću, ali mu ne šteti. (Iz djela “Šerh el-mumti”, 13/274.);
2. tvoja rodbina, bez obzira na to bili oni u lancu nasljednika ili ne, treba platiti otkupninu nasljednicima tvoje majke u vrijednosti stotinu deva. Ako niko od njih ne plati krvarinu, moraš je ti platiti iz svog imetka;
3. prioritetno i ispravno mišljenje je da ti ne nasljeđuješ od svoje majke s ostalim nasljednicima niti njenu ostavšitnu niti otkupninu.
Zaključit ćemo našim savjetom tebi, po drugi put, a to je da budeš strpljiva u ovome što te je zadesilo. Niko ti ne može prigovoriti na tvojoj tuzi zbog gubitka majke. Ali, prigovor ti se može uputiti u slučaju kršenja Božijeg zakona svojim ponašanjem prema ovoj nesreći. Ne gubi nadu u Božiju milost, pridržavaj se vjere izbjegavajući smutnju kako bi sačuvala sebe od propasti. Učestalo upućuj dove za svoju majku, jer ih ona u ovom trenutku treba. Budi ustrajna u povezivanju porodice, lijepo se ophodi prema mužu čineći mu dobro. Ne prigovaraj i ne krivi njegovu porodicu, jer je put pred tobom dug, on zahtijeva staloženost i srce puno radosti. Budi također uzor onome koga je zadesila velika nesreća, kako bi i ta osoba bila strpljiva računajući na Božiju nagradu.
Allah najbolje zna!
Odgovor preuzet sa stranice islamqa, pod nadzorom šejha Saliha Munedžida
https://islamqa.info