Znam da je pijenje alkoholnih pića haram u islamu. Kakav je propis o upotrebi alkohola u sljedećim kategorijama: utrljavanje na ranu, kolonjska voda ili parfem koji sadrži alkohol, pasta za zube koja sadrži alkohol, korištenje sapuna ili bilo kakvog sredstva za čišćenje koje sadrži alkohol?
Dr. Muzammil H. Siddiqi, bivši predsjednik ISNA-e, odgovara na ovo pitanje:
„Postoje mnoge vrste alkohola. Ustvari, u porodici alkohola ima na stotine članova.Među njima je najpoznatiji etil i taj alkohol se općenito koristi u pićima. Postoje vrste alkohola koje su denaturizirane i koriste se u parfemima i sredstvima za čišćenje. Medicinski alkohol ne sadrži etilni alkohol. Opasno ga je za piti i može uzrokovati sljepilo i smrt. Vanjska upotreba takvog alkohola nije zabranjena u islamu.
Prema Kur’anu i sunnetu, haram je piti alkohol i alkoholna pića. Haram je čak i mala količina alkohola i treba ga izbjegavati. Međutim, pravnici su se razišli kad je u pitanju fizička nečistoća alkohola. Neki ga smatraju nedžisom (nečistim) u smislu da se – ako dotakne tijelo i odjeću – mora saprati. Drugi ga ne smatraju nečistim. Mnogi pravnici dozvolili su upotrebu medicinskog alkohola i parfema koji sadrže alkohol.
Sto se tiče paste za zube ili tečnosti za ispiranje usta koje sadrže alkohol, bolje ih je izbjegavati pošto se stavljaju u usta“.
Preuzeto iz knjige:
“Internet fetve – odgovori na ovovremena pitanja”
Izabrao i priredio: Fikret ef. Pašanović
Prijevod sa engleskog: Niđara Pašanović
Izdavač: libris, Sarajevo, 2007. 198 str.
akos.ba