Šerijatski propis korištenja obijenog posuđa za jelo i piće
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Priredio: Meran Masleša
Obijeno posuđe je dozvoljeno korisiti za jelo i ostalo, a dokaz tome je hadis kojeg bilježi imam Buhari u Sahihu, na dva mjesta, od Enesa Ibn Malika: ”Vjerovjesnik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je bio kod jedne od svojih supruga. Jedna od majki pravovjernih poslala je po slugiposudu u kojoj je bilo jelo, pa je udarila svojom rukom i posudu razbila. On ju je spojio, stavio u nju jelo i rekao: ”Jedite!”, a kad su dovršili, predao je čitavu posudu, a razbijenu zadržao.”[1]
Od Enesa Ibn Malika: ”Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, bio je kod jedne od svojih supruga kad mu je jedna od majki vjernika poslala posudu s hranom. Ona u čijoj je kući bio Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, udarila je po ruci slugu, te mu je posuda ispala i razbila se. Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, pokupio je dijelove posude i počeo sabirati rasutu hranu u nju, govoreći: ‘Vaša je majka ljubomorna!’ nakon toga zadržao je slugu sve dok nije donesena posuda od one u čijoj se kući on nalazio. Tada je predao ispravnu posudu, a razbijenu ostavio u kući one koja ju je razbila.”[2]Imam Ahmed u Musnedu bilježi sličnu predaju od Enesa.
Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, i njegovi ashabi jeli su iz ove razbijene posude, i također, nije naredio da se baci nego je ostavio da se njome korsiti. To je što se tiče jela, a piti iz razbijenog (obijenog, napuklog) dijela čaše ili posude je zabranjeno po hadisu kojeg bilježe Ahmed, Ebu Davud i drugi od Ebu Seida el-Hudrija da je rekao: ”Zabranio je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, da se pije sa obijenog dijela čaše i da se puše u piće.”[3][4]
Ova zabrana je na stepenu mekruha, kako to spominje imam Ibn Abdul-Berr. Imam Tahavi kaže u Šerhu Me’āni-l-āsār: ”Neki su govorili da je to zabranjeno jer se na tim mjestima nakupljaju štetočine pa je zabranjeno da ne bi naudilo.”
Savremena nauka je potvrdila prethodno, da se na ovim mjestima (na čaši) nakupljaju bakterije.
El-Hattabi smatra da je Allahov poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, zabranjivao pijenje iz (obijene) napukle posude zato što se osoba pijući tako često polije po odjeći, što je teško očistiti i što je to mjesto okupljanja šejtana.
[1] Sahihul-Buhari, br. hadisa 2481.
[2]Sahihu-Buhari, br. hadisa 5225.
[3]Sunen Ebu Davud, br. hadisa 3721.
[4]Ibn Hibban ga ocjenjuje kao sahih, Ibn Hadžer i Sujuti kao hasen i šejh Albani ga prihvata na više mjesta, Silsile sahiha, br. 388.
————-
Preuzeto sa stranice https://minber.ba/category/fikh/