Koje su vrste tevessula, približavanja Allahu subhanehu ve teala?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Pod pojmom tevessul i vesile podrazumijevamo jednu od četiri stvari:
1. Prva je takve prirode da se iman ne može upotpuniti ako ona nije zastupljena. Ovdje se radi o nastojanju vjernika da se približi Allahu, dž. š., kako bi zadobio Njegovu milost. To će postići putem vjerovanja u Allaha, dž. š., i Njegovog Poslanika, ﷺ, te iskazivanjem pokornosti Njemu i Njegovom Poslaniku, ﷺ. Ovo značenje sadrži i sljedeći ajet: “O, vjernici, Allaha se bojte i nastojte da Mu se umilite…” (El-Maida, 35)
U ovu vrstu tevessula spada i približavanje Allahu, dž. š., putem Njegovih atributa i lijepih imena, kao i činjenje Allahu dragih djela sa kojima musliman, u svojoj dovi, traži od Allaha, dž. š., određenu stvar i sl.
2. Približavanje Allahu, dž. š., putem traženja od Allahovog Poslanika, ﷺ, da učini dovu i to za vrijeme njegovog života, ili obostrano traženje među vjernicima da jedni drugima čine dove. Ova vrsta tevessula može se svrstati u prvu i šerijatski je opravdana i poželjna.
3. Tevessul sa čašću i ugledom stvorenja i njihovim ličnostima, kao kad se kaže: “Moj Gospodaru! Tebi se obraćam sa čašću i ugledom Tvoga Poslanika, ﷺ, ili sa nekim drugim.” Ovu vrstu tevessula neki učenjaci dozvoljavaju, ali je njihovo mišljenje dosta slabo.
Ispravan stav o ovom pitanju jeste da je to kategorično zabranjeno, jer se Allah, dž. š., u dovi moli samo Njegovim atributima i lijepim imenima.
4. Tevessul koji je postao poznat u shvatanju kasnijih generacija. On podrazumijeva dozivanja Allahovog Poslanika, ﷺ, i traženje pomoći od njega (kao i traženje pomoći od mrtvih i evlija). Ova vrsta tevessula smatra se širkom, zato što se činjenje dove i traženje pomoći u onim stvarima koje nije u stanju ostvariti niko osim Allah, dž. š., smatra ibadetom. Upućivanje takvog ibadeta nekom drugom, osim Allahu, dž. š., smatra se širkom. Allah, dž.š., najbolje zna!
Muhammed Salih Munedždžid, Odgovori o islamskom vjerovanju, str. 18.