Je li ispravan abdest ako čovjek opere neki dio tijela koji se pere prilikom uzimanja abdesta bez namjere i da odstupi od redoslijeda prilikom uzimanja abdesta? K tome, koje radnje kvare abdest u toku njegova uzimanja?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Hvala i zahvala pripadaju Svevišnjem Allahu! Na ovo pitanje možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.
Prvo, ako čovjek opere neki dio tijela koji se pere prilikom uzimanja abdesta bez namjere i ako odstupi od redoslijeda prilikom uzimanja abdesta, time nije pokvario abdest i to ne utječe na ispravnost pranja udova koji su oprani prije toga. Naprimjer, kad bi čovjek uzimajući abdest oprao lice i počeo prati ruke do iza laktova, a tad mu na noge odnekle kanula nečistoća, te on prestao s pranjem ruku i oprao noge zato da bi otklonio nečistoću, a ne zato što noge pere uzimajući abdest, i zatim se vratio pranju ruku te potrao po glavi i oprao noge – njegov bi abdest bio ispravan. Naime, on je uzeo abdest perući dijelove tijela po redoslijedu, a to što je načinio kraću pauzu u toku abdesta ne kvari abdest.
Drugo, islamski su pravnici kazali da je ispravan abdest onog čovjeka koji donese odluku da neće završiti uzimanje abdesta u potpunosti, a zatim, u kratkom vremenskom periodu, poništi tu odluku i nastavi s uzimanjem abdesta. Evo šta je o tome rekao Ibn Kudama: “Ako obveznik, dok uzima abdest, donese odluku da prekida s uzimanjem abdesta, odnosno ako zanijeti da određeni dio tijela pere tek onako, a ne da bi imao abdest, u tom slučaju ispravan je dio abdesta koji je uzeo i njegova, namjera ne utječe na ispravnost abdesta, kao što ne utječe ni to kad bi poslije uzetog abdesta donio namjeru da prekida njegovo uzimanje. Ukoliko obveznik nakon što donese namjeru da prekida uzimanje abdesta, opere ostale dijelove tijela, to mu se ne broji zato što je izgubio preduvjet ispravnosti abdesta – nijet; ako, ne čekajući mnogo, nastavi s pranjem dijelova tijela s namjerom da uzme abdest u potpunosti, tad je njegov abdest ispravan i potpun” (el-Mugni, 1/84). El-Behuti je kazao: “Ako bi čovjek neke dijelove tijela koji se peru prilikom uzimanja abdesta oprao s nijetom uzimanja abdesta, a neke dijelove tijela oprao zarad rashlađivanja, te ih zatim oprao s nijetom uzimanja abdesta ne praveći veliku vremensku pauzu, njegov je abdest ispravan jer je oprao dijelove tijela s nijetom uzimanja abdesta i nije napravio dugu vremensku pauzu uzimajući abdest.” (Keššaful-kina, 1/87)
Uzvišeni Allah, opet, najbolje zna.
Odgovor preuzet sa stranice islamqa, pod nadzorom šejha Saliha Munedžida
https://islamqa.info