Ko ima pravo da raspolaže novcem koji majka dobija za dijete od opštine tzv. naknada za porodilje?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
NAKNADA ZA PORODILJE
(pravo samo majke ili oba roditelja)
Došlo je nekoliko pitanja u vezi prava roditelja na zadnju novčanu naknadu za porodilje koja iznosi 1000KM u trajanju od 12 mjeseci.
Naime, pitanje je da li isključivo majka, porodilja ima pravo na tu naknadu ili je to pravo oba roditelja?
Obzirom na stvarnost po ovom pitanju, konkretan odgovor možemo podjeliti na sljedeća stanja:
Prvo stanje- da se supružnici ne spore oko raspodjele dobijene naknade i koriste je za potrebe i svrhe kako se dogovore.
U ovom slučaju nema nikakve šerijatske smetnje u tome što čine.
Drugo stanje- ako supružnici imaju spor oko toga ko ima veće pravo na naknadu i koliko.
Recimo, supruga smatra da je ta naknada isključivo njeno pravo i da može raditi sa njom šta hoće jer se ona porodila a ne muž a naknada je za porodilje. Dok muž smatra da se ta naknada dobija za potrebe porodice a ne nje lično i slično tome.
Sa šerijatske strane, u ovom slučaju kada se supružnici spore, najviše prava ima žena porodilja jer je u pojašnjenju zakona o socijalnoj zaštiti došlo da je ova naknada ‘novčana pomoć za vrijeme trudnoće i porođaja žene, majke’. Iz ovog teksta zakona se jasno razumije da pravo na pomoć ima prvenstveno žena porodilja. S tim da treba imati u vidu da se dio naknade odnosi i na potrebe rođenog djeteta što se razumije iz toga da ako bi dijete umrlo nakon porođaja žena gubi pravo na dobijanje naknade kako pojašnjavaju u centru za Socijalni rad. A sa druge strane muž je sebeb postojanja djeteta i vadžib mu je da on izdržava dijete a ne majka, iz toga proizilazi da muž ima pravo tražiti da se dio naknade troši za potrebe djeteta. Ako bi taj dio uporedili sa alimentacijom, taj iznos bi mogao biti otprilike oko 30% (to jeste oko 300KM mjesečno od 1000KM).
Prema tome, u slučaju spora supružnika oko prava naknade, supruga ima pravo na 70% a muž ima pravo da traži da se 30% troši za potrebe djeteta.
Treće stanje- da je porodilja samohrana majka a ona brine i izdržava dijete.
U ovom slučaju ona ima potpuno pravo u raspolaganju dobijene pomoći shodno kako procjeni da je najbolje. Međutim, ako je dijete kod njenih roditelja, bivšeg muža i slično, u tom slučaju oni imaju pravo na onih 30%.
Na kraju da napomenemo, ovo je šerijatski osvrt na spomenuto pitanje i idžtihad autora teksta.
Kaže Uzvišeni: “Budite pravedni, to je najbliže bogobojaznosti i bojte se Allaha jer Allah dobro zna ono što činite.” (El-Maide, 8.)
Ve billahi tevfik
Odgovorio Dr. Zijad Ljakić
Preuzeto sa njegove zvanične Facebook stranice:
https://www.facebook.com/100044421369912/posts/pfbid034fGDtdHpycdAk2aABYJ3oVjgzgP9RcSConc7Bxu6KEpLYwCaNgJ3kWCsnGRLRoZMl/?mibextid=Nif5oz