Na koji način se raspoređuje plijen iz borbe?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Oprema se ne dijeli na petinu, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, presudio da ona pripada onome ko ubije neprijatelja.
Četiri petine plijena pripadaju onome ko je učestvovao u njegovom osvajanju, shodno ajetu:
“Znajte da od onoga što u borbi za plijenite jedna petina pripada Allahu.” 1269
Konjaniku pripada tri puta više nego pješadincu, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na dan Hajbera vršio raspodjelu pa je konjaniku dao dva dijela za konja i jedan za njega, a pješadincu jedan dio ratnog plijena.1270
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, davao je dva puta više (ratnog plijena) za arapskog konja nego za mješanca.
Prenosi se da bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u podjelu računao samo dva konja pa makar čovjek u borbu poveo i deset konja.
Omer je pisao Ebu Ubejdi da dadne dva dijela za jednog konja, a za dva konja četiri dijela, i za njegovog vlasnika jedan dio, što bi iznosilo pet dijelova.
Ratni plijen se ne dijeli na druge životinje, jer nije preneseno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je to činio, a vodio je u pohod i deve.
Ako zapovjednik odluči da jedan dio dadne za devu i jedan dio za njenog vlasnika, to je dozvoljeno, jer je tako presudio jedan dio prethodnika, shodno ajetu:
“A vi niste tjerali ni konje ni kamile radi onoga što je Allah od njih kao plijen darovao Poslaniku.“1271
Uvjetovano je za onoga ko uzima plijen da bude punoljetan, pametan i slobodan muškarac.
Ženi je dozvoljeno učestvovati u džihadu, a njen angažman odnosi se na služenje, pružanje pomoći ranjenima, ali ne učestvuje u samom poprištu borbe. Za vrijeme Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, žene su izlazile na bojište i liječile povrijeđene, stoga im se i davao dio ratnog plijena.
Djeci, ženama i robovima davao se dio plijena, ali taj dio nije bio određen.
Jedna petina plijena dijeli se na pet dijelova, shodno ajetu:
“I znajte da od svega što u borbi zaplijenite jedna petina pripada Allahu i Njegovom Poslaniku i rodbini njegovoj i siročadi i siromasima i putnicimanamjernicima.“1272
Ostatak plijena će se dati za ostale koristi i potrebe muslimana, shodno Poslanikovim, sallallahu alejhi ve sellem, riječima: “Tako mi Onoga u čijoj je ruci moja duša, meni ne pripada od plijena osim jedna petina, a za vas je korist. “1273
Pravedni vladari, nakon Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dijelili su ratni plijen onako kako ga je dijelilo i Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, shodno hadisu: “Doista je Allah počastio Vjerovjesnika, a zatim ga je usmrtio i On je onaj koji biva i poslije njega” ,1274 pa su ga Ebu Bekr i Omer, radijallahu anhuma, dijelili muslimanima.
Dio koji se daje Poslanikovoj porodici pripada Benu Hašimu i Benu EIMuttallibu, muškarcu dva puta više nego ženi, shodno hadisu: “Doista su Benu Hašim i Benu EI-Muttallib jedno”1275, pa je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, isprepleo prste.
Ratni plijen daje se i bogatima iz Poslanikove porodice, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve se l lem, dao dio Abbasu, a on je bio bogat, a dao je i Safiji.
Jedan dio ratnog plijena pripada siročadi, zbog ajeta:
….. siročadi … “1276
Jetimom se smatra dijete koje je ostalo bez oca prije punoljetstva, shodno had isu: “Nema jetimstva poslij”e punoijetnosti”.1277
Jedan dio ratnog plijena dijeli se siromasima i putnicima, shodno ajetu:
“ …i siromasima i putnicima-namjernicima. “1278
Fej je vrsta plijena koji se osvoji bez borbe i dijeli se za koristi muslimana, shodno ajetu:
“Plijen koji Allah daruje Svome Poslaniku pripada: Allahu i Poslaniku Njegovom i bližnjim njegovim i siročadi i siromasima i putnicima namjernicima … ” 1279
1269 Prijevod značenja EI-Enfal, 41.
1270 Sahih: Buharija (2863), Muslim (1762), Ahmed (5389), Ebu Davud (2733), Tirmizi (1554).
1271 Prijevod značenja EI-Hašr, 6.
1272 Prijevod značenja EI-Enfal, 41.
1273 Sahih: Ahmed (22211), Nesai (4138), Hakim (4370).
1274 Hasen: Ahmed (15), Bezzar (54), Ebu J'ala (37,6752).
1275 Sahih: Buharija (3140, 3503), Ahmed (16299), Ebu Davud (2980), Nesai (4137).
1276 Prijevod značenja EI-Enfal, 41.
1277 Daif: Ebu Davud (2873). Pogledati: Miškat (3281).
1278 Prijevod značenja EI-Enfal, 41.
1279 Prijevod značenja EI-Hašr. 7.
———–
Iz knjige “RAZUMIJEVANJE FIKHSKIH DOKAZA”
Autor: dr. ‘Aid el-Karni