Kako su podijeljeni postupci u islamskom – šerijatskom pravu?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Svi postupci ljudi se u islamskom pravu mogu podijeliti na sljedeće vrste, koje nam omogućavaju da donesemo sud o nekom djelu da li je dozvoljeno ili zabranjeno:
1) Stroga obaveza (Farz). To je največi stepen obvezništva. Obuhvata sve ono što jZakonodavac od nas traži decidnim i nedvosmislenim naredbama, u koje nema nikakve sumnje. Poput naredbe namaza, posta, učenja Kur'ana i sl. Propis ovih djela je da se ona moraju izvršavati uz obećanu nagradu izvršiocu i prijetnju onome ko ova djela ostavi.
2) Poželjno djelo (Mustehab). To je sve ono što Zakonodavac od nas traži ali ne u formi naredbe. Tako da onaj ko ova djela radi imaće nagradu ali onaj ko ih ostavi neće biti kažnjen. poput korištenja Misvaka prije obavljanja namaza i sl.
3) Dozvoljeno djelo (Mubah). Sve ono za čije izvršavanje nema obećane nagrade niti za njegovo ostavljanje slijedi prijetnja (kazna). Poput hodanja, jahanja i drugih dozvoljenih radnji u uobičajenom svakodnevnom životu.
4) Pokuđeno djelo (Mekruh). To je sve ono što je prekorio Zakonodavac ali ne u zabranjivo-imperativnom obliku. Pa će onaj koji to ostavi biti nagrađen ali neće biti kažnjen onaj koji to uradi. Od njega se traži da izbjegava i da se udalji od tih postupaka i onoga što iz njih proizilazi te da za tim postupcima ne poteže. Onaj ko i uradi tako djelo neće biti ni nagrađen ni kažnjen. S tim da učestalost u ovim djelima nekad prouzrokuje kršenje Allahovih propisa i upadanje u ono što je On zabranio. Razlog zbog kojeg počinioc ovog djela koje je pokuđeno neće biti kažnjen je postojanje velike potrebe za istim kao i životna situacija u kojoj se nađe pojedinac a koja zahtijeva da počini to djelo koje je Šerijatom pokuđeno. Tako na primjer, naš Gospodar je pokudio razvod braka ali ga nije zabranio i za njim se može potegnuti ako postoji potreba (nužda).
5) Strogo zabranjena djela (Haram). Svako djelo koje je Zakonodavac zabranio decidnim i nedvosmislenim zabranama u koje nema sumnje. Počinioc ovih djela će biti kažnjen a onaj ko ih ostavi biće nagrađen, jer je pokoran. Poput zabrane pijenja alkohola i sl.
Razlikovanje između Halala i Harama
Spoznaja Halal i njegovo razlikovanje od harama je stub Islama i dokaz Imana. Ova spoznaja je povezana sa djelima srca a isto tako i sa djelima udova. Osnova kod stvari je da su dozvoljene dok ne dođe jasan tekst koji to zabranjuje. Tako da je zabranjivanje i dozvoljavanje od isključivih prava Allaha, uzvišenog, jer je On Stvaraoc, Održavatelj, onaj koji olakšava i koji mnogo daruje. On svojim robovima zabranjuje ono što hoće a dozvoljava ono što hoće. Ali je iz Njegove milosti prema robovima učinio da zabrane i dozvole budu zbog razumskih uzroka koji se vraćaju na korist samoga čovjeka. U skladu sa tim, Allah nije dozvolio osim dobro a nije zabranio osim loše.
———-
“Zabrana udaranja žene u Islamu”
Pregled i verifikaciju izvršio uvaženi doktor Abdur-Rahman ibn Abdul-Kerim Eš-Šiha
http://www.islamhouse.com
Preuzmi PDF ovdje:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/12/Zabrana_udaranja_zene_u_Islamu.pdf