Selam alejkum! Sad će godina dana otkako sam počeo redovno da obavljam namaz, hvala Allahu, dž.š., a također redovno čitam i Kur’an. Međutim, imam problema sa samopouzdanjem, tj. sigurnošću u sebe. Ovaj problem me mnogo sputava u životu, pa bih želio znati ima li kakva dova da se prouči za ovaj moj problem
Nedostatak samopouzdanja je jedan vid slabost sa kojom islam nije zadovoljan. Potrebno je da se musliman ističe smjelošću i da u svim životnim situacijama i okolnostima poduzima određene povode i uzroke kako bi postigao cilj kojem stremi, a da potom prepusti stvari Uzvišenom Allahu.
Imam Muslim, Allah mu se smilovao, bilježi od plemenitog ashaba Ebu Hurejre, Allah bio zadovoljan njime, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Jak mu’min je bolji i draži Uzvišenom Allahu od slabog mu’mina, a u obojici je hajr.” Pridaj pažnju onome što će ti koristiti, tražeći Allahovu pomoć, i ne malaksaj. I ako te nešto zadesi, nemoj reći: ‘Da sam uradio ovako, bilo bi tako i tako!’, već reci: ‘Allah je tako odredio i On čini šta hoće!’, jer riječ ‘da sam’ otvara (vrata za) djelovanje šejtana.”
S obzirom da je nedostatak samopouzdanja prezrena osobina, onda on nema ništa sa skromnošću, jer skromnost je pohvalna i ne suprotstavlja se samopouzdanju. Najbolji primjer za to nalazimo u ličnosti Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji je bio skroman ali i istovremeno hrabrar i smion, i u svakoj situaciji se oslanjao na Allaha. Rekao je Ibn Hadždž Maliki, Allah mu se smilovao: “Ukoliko se u srcu nađu poniznost i skromnost, u njemu će se naći i svako dobro, saosjećanje, nježnost, milost, pokornost, zadovoljstvo, skromnost, tevekkul, lijepo mišljenje, veliki stid, lijepa ćud, borba sa samim sobom, činjenje dobra, ispravnost duše, samoobračun, žurenje sa činjenjem dobra i sporost u zlu.” (Knjiga Medhal)
Onaj koji boluje od nedostatka samopouzdanja treba da se istinski boji Allaha, da vodi računa o pravovremenom i ispravnom obavljanju farzova, da prakticira jutarnji i večernji zikr, zikr prije spavanja, a naročito Ajetul-kursijju. Također, efikasan način liječenja nedostatka samopouzdanja jeste i mnoštvo upućivanja dove i traženje oprosta.
Imam Tirmizi, Allah mu se smilovao, bilježi od plemenitog ashaba Džabira ibn Abdullaha, Allah bio zadovoljan njime, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ”Nijedan čovjek neće Allahu uputiti dovu u kojoj nema grijeha niti kidanja rodbinskih veza a da mu Allah neće njome dati jednu od tri stvari: ili će mu uslišati dovu na dunjaluku, ili će mu dati u njenoj vrijednosti nagradu na ahiretu, ili će otkloniti od njega zlo u vrijednosti te dove.” (Hadis je hasen)
Musliman mora biti jake volje i htijenja, tražiti pomoć od Allaha u svim svojim stvarima, oslanjajući se u potpunosti na Njega, ubijeđen da ono što ga je zadesilo, nije ga moglo zaobići, i da ono što ga je zaobišlo, nije ga moglo zadesiti.
Isto tako musliman mora imati lijepo mišljenje o svom Gospodaru, mora biti optimista, uvijek se nadati dobru i uspjehu, stalno težeći napretku i prosperitetu i postizanju ljudske savršenosti.
Na tom putu mora koristiti svoj razum i energiju i ona sredstva koja mu se nalaze pri ruci kako bi ostvario svoje ciljeve: “A kada se odlučiš, onda se pouzdaj u Allaha, jer Allah zaista voli one koji se uzdaju u Njega.” (Ali Imran, 159.) Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr. Osman Smajlović
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com