Kako poštovati roditelje nemuslimane a ja sam u Islamu, kad oni ceo život govore kako nekoštamo ni da se bacimo, stalno nas ponižavaju, ništa nam u životu nisu dali ni pomogli, mrze Allaha i mrze muslimane.. Imaš 44 godine i 46 i nikad od njih ne doživiš da kažu, KAKO SI? VOLIM TE! PONOSIM SE TOBOM. IMAS LI NEKE PLANOVE? ŠTA MOGU DA URADIM ZA TEBE? IMAŠ LI NEKI PROBLEM? Znaći nikada ni zagrljaj ni ništa. Stalno nas otac izbacuje napolje, njemu samo pare daš i on je miran al on da da to nema šanse. Mi ne radimo u naftnoj kompaniji imamo jedva i za sebe. Moj otac je ceo život bio vozać, jurio ženske, sad ima 65 godina i nikad se nije namućio nešto kako ljudi se muće rade na selu i u firmi. Sve te rupe popunjavala je i dan danas to radi moja majka. On samo sedi u fotelji po ceo dan i gleda tv, nece ništa da joj pomogne oko stoke ili da unese drva. Ja ne želim da ih vidim u ovom životu više, mogu samo da dovim za njih a na onom svetu videćemo šta će biti. Veliki su mi zulum od života napravili moji roditelji.
Pitanje u komentaru odgovora:
Bismillahi ves-sallatu ves-sellamu ala nebijjina Muhamed.
Svaki roditelj bio on musliman ili nevjernik mora se poštovati kako god da se ponašao prema čovjeku.
Kaže uzvišeni Allah:
(۞ وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعۡبُدُوۤا۟ إِلَّاۤ إِیَّاهُ وَبِٱلۡوَ ٰلِدَیۡنِ إِحۡسَـٰنًاۚ إِمَّا یَبۡلُغَنَّ عِندَكَ ٱلۡكِبَرَ أَحَدُهُمَاۤ أَوۡ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَاۤ أُفࣲّ وَلَا تَنۡهَرۡهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوۡلࣰا كَرِیمࣰا)
[سورة الإسراء 23]
“Gospodar tvoj je odredio da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobročinstvo činite. Kad jedno od njih dvoje, ili oboje, kod tebe starost dožive, ne reci im ni: “Uh!” – i ne podvikni na njih, i obraćaj im se riječima poštovanja punim.”
(وَوَصَّیۡنَا ٱلۡإِنسَـٰنَ بِوَ ٰلِدَیۡهِ إِحۡسَـٰنًاۖ حَمَلَتۡهُ أُمُّهُۥ كُرۡهࣰا وَوَضَعَتۡهُ كُرۡهࣰاۖ وَحَمۡلُهُۥ وَفِصَـٰلُهُۥ ثَلَـٰثُونَ شَهۡرًاۚ حَتَّىٰۤ إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُۥ وَبَلَغَ أَرۡبَعِینَ سَنَةࣰ قَالَ رَبِّ أَوۡزِعۡنِیۤ أَنۡ أَشۡكُرَ نِعۡمَتَكَ ٱلَّتِیۤ أَنۡعَمۡتَ عَلَیَّ وَعَلَىٰ وَ ٰلِدَیَّ وَأَنۡ أَعۡمَلَ صَـٰلِحࣰا تَرۡضَىٰهُ وَأَصۡلِحۡ لِی فِی ذُرِّیَّتِیۤۖ إِنِّی تُبۡتُ إِلَیۡكَ وَإِنِّی مِنَ ٱلۡمُسۡلِمِینَ)
[سورة الأحقاف 15]
“Čovjeka smo zadužili da roditeljima svojim čini dobro; majka njegova s mukom ga nosi i u mukama ga rađa, nosi ga i doji trideset mjeseci. A kad dospije u muževno doba i kad dostigne četrdeset godina, on rekne: “Gospodaru moj, dozvoli Mi da Ti budem zahvalan na blagodati koju si darovao meni i roditeljima mojim, i pomozi mi da činim dobra djela kojima ćeš zadovoljan biti, i učini dobrim potomke moje; ja se, zaista, kajem i odan sam Tebi.”
Upitao je Ibn Mesud Poslanika sallallahu alejhi ve sellem: Koje je djelo najbolje u Islamu? Odgovorio je: Namaz u njegovom vremenu. A koje je zatim? Odgovorio je: Dobročinstvo prema roditeljima. A koje je zatim? Odgovorio je: Džihad na Allahovom putu.” Buharija 527
Prenosi Abdullah bin Amr da je rekao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: “Zadovoljstvo Gospodara je u zadovoljstvu roditelja, i Allahova srdžba je u dražbi roditelja.” Tirmizi 1899
Čovjek mora da shvati da je njegov roditelj uzrok njegovog bivstvovanja na svijetu i zbog toga mu Allah naređuje da ga poštuje, ako roditelji neće da poštuju čovjeka kao njegovo dijete a on nije uzrok neposlušnosti prema njima i psuje njegovu vjeru onda će ih upozoravati na to čak će pokušati da ih jedno vrijeme ignorira radi toga ali i neće ih ostaviti.
Činit će sve da se oni vrate iskreno vjeri zaboravljajući sve nedaće koje je doživio od njih a i nadajući se nagradi kod svog Gospodara, kada bi čovjek shvatio šta mu je Allah dželle še'nuhu obećao zbog pokornosti roditeljima u svim stvarima osim u stvarima vjere, ne bi ostavljao dobročinstvo prema njima nikada.
Poklanjaj im pažnju koliko god možeš, jer znaj kako posiješ da ćeš tako i požnjeti.
Ne treba da ti bude teško da radiš ono što možeš od dobra njima, strpi se kada se radi o dunjaluku, a ono što ne možeš ignoriraj, izbegavaj i stalno svojim roditeljima govori lijepe riječi.
Strpi se i ne gubi nadu da će ih Allah uputiti.
Ve ijjakum.
Odgovorio dr. Nurudin Ebu Davud Bektaš
Preuzeto sa Facebook stranice “Pitanja i Odgovori” koju on uređuje.
Pridruži se na ovom linku