Kazao je Allahov Poslanik: ”Klanjajte kako ste mene vidjeli da klanjam.” Ono što se da primijetiti iz ovog hadisa jeste da ne postoji razlika u namazu između muškarca i žene, niti u stajanju – kijamu, niti u sjedenju, niti u činjenju sedžde. Prema tome, ja prakticiram ovaj hadis otkako sam postala šerijatski obveznik – punoljetna, ali imam problem sa ženama u našem mjestu u Keniji, koje se raspravljaju sa mnom i govore kako moj namaz nije ispravan jer sliči namazu muškaraca, te spominju primjere različitosti namaza muškaraca i žena, kao kod vezanja ruku na prsima, ispravljanje leđa na ruku’u i još neke stvari u koje počinjem vjerovati, pa bih voljela da mi pojasnite da li postoji razlika u namazu muškarca i žene?
Cijenjena sestro u islamu, ispravno je da ne postoji razlika između namaza muškarca i žene. Ono što su spomenuli neki islamski pravnici nije zasnovano na validnim dokazima, dok je hadis koji si spomenula u svome pitanju: ”Klanjajte kao što ste mene vidjeli da klanjam” osnova koja obuhvata sve, i muškarce i žene. Šerijatski propisi i naredbe u osnovi se odnose jednako na muškarce i na žene sve dok ne dođe poseban dokaz koji izdvaja jednu skupinu.
Sunnet je da žene klanjaju kao i muškarci: na ruku’u, sedždi, učenju Kur’ana, stavljanju ruku na prsa i u drugim stvarima, to je svakako bolje. Također se ne razlikuju u stavljanju ruku na koljena prilikom činjenja ruku’a, stavljanju ruku na zemlju pored ramena ili pored ušiju kada se čini sedžda, također ne postoji razlika u onome što se govori na ruku’u, sedždi, nakon vraćanja sa ruku’a, nakon vraćanja sa sedžde, između dvije sedžde. U svemu spomenutom ne postoji razlika između žene i muškarca, postupajući po riječima Allahovog Poslanika: ”Klanjajte kako ste mene vidjeli da klanjam.” Ovaj hadis zabilježio je imam Buharija u svome Sahihu.
Fetve šejha Bin Baza, 11. tom, str. 80