Kako se obavlja hadždž korak po korak?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Kratki pregled organizacionog toka hadža
Kandidati za hadž prijavljuju se i upisuju na vrijeme koje je precizirao organizator i svako kašnjenje s upisom ili odgađanje može istog staviti u nezgodnu situaciju. Što se prije kandidati upišu i sam organizator ima više vremena za rad i mogućnost da obezbijedi bolje uslove. Dešava se da je broj mjesta ograničen, pa neki koji čekaju zadnji rok upisa nekada nemaju za to mogućnosti. Kandidati popunjavaju predviđeni formular, vakcinišu se, vrše uplate i donose potrebnu dokumentaciju.
Žene moraju imati mahrema što potvrđuju rodnim ili vjenčanim listom. Organizator se brine o vađenju potrebnih viza za putovanje, kao i avio-karata i prijevoza na svetim mjestima. Kandidatima se daju audio i video materijali, kao i prigodne brošure pomoću kojih uče propise hadža. Najvažnije je hadž i umru ispravno i iskreno obaviti. Na dogovoreni datum i termin kandidati se okupljaju na predviđenom mjestu i zajedno nakon posljednjih uputstava kreću na aerodrom. Tamo se predaje prtljag koji je obilježen sa tačnom adresom i imenom njegovog vlasnika.
Na putu se namazi klanjaju skraćeno i spajaju se gdje je potreba za tim. U avionu se pod ihramima nijet čini ako se ide prvo za Meku. Po dolasku u Džidu, nakon pasoške i carinske kontrole organizovano se autobusima ide za Meku koja je udaljena od Džide nekih 70 km. Iako ova razdaljina nije velika, zbog velikog broja hadžija i procedure, putovanje od Džide do Mekke zna potrajati i nekoliko sahata. Sve vrijeme, po mogućnosti, od nijeta pa do dolaska do Kjabe treba učiti telbiju. U Meki se prvo idu ostaviti pasoši u predviđenu ustanovu kako bi bili tamo čuvani, potom se odlazi u smještaj, a nakon što se ostave stvari, hadžije malo okrijepe i tuširaju, ide se organizovano do Kjabe kako bi se umra obavila.
Nakon umre i šišanja mu’temiri (koji su obavili umru) skidaju ihrame i slobodni su od obaveza do dana uoči Arefata. U tom vremenu predviđena su predavanja i savjeti svake noći iza jacije namaza, a može se slobodno u svako vrijeme ići do Kjabe i tamo klanjati farzove i nafile, tavafiti, Kur’an i dove učiti i sl. Oni koji žele i mogu da klanjaju farz namaze kod Kjabe trebaju prije namaza na više od sahat vremena biti tamo, jer su i ulice pune klanjača pred namaz.
Osmog dana zul – hidžeta nakon kupanja ponovo se oblače ihrami i čini se nijet za hadž i počinje se učiti telbija. Prije podne autobusima se odlazi na Minu da bi se tamo pod šatorima boravilo do jutra slijedećeg dana. Tu se klanja pet vakata namaza. Sljedećeg dana ujutro na dan Arefata ide se autobusima organizovano na predviđeno mjesto na Arefatu gdje se pod šatorima u pustinji provede taj dan. Nakon podne i ikindije namaza koji se klanjaju skraćeno i dova koje se uče, kreće se organizovano autobusima na Muzdelifu iza zalaska sunca.
Zbog velikog broja hadžija čekanje na prijevoz zna se nekada odužiti nekoliko sahata. Ne smije se praviti panika i gužva.
Na Muzdelifi se klanjaju akšam i jacija skraćeno i spojeno i hadžije tu pod vedrim nebom provedu noć do sabaha. Savjetujemo hadžije da se na vrijeme pripreme za sabah namaz, tj. barem na jedan sahat prije sabaha da ustanu kako bi mogli obaviti svoje potrebe i uzeti abdest, jer je veliki priliv hadžija na jednom mjestu. Nakon toga organizovanim prijevozom hadžije sa Muzdelife bivaju prebačeni u iste šatore na Mini gdje su boravili jeumu tervije (dan uoči Arefata), gdje mogu ostaviti svoje stvari koje su nosili sa sobom na Arefat i Muzdelifu, kako bi lakše mogli baciti kamenčiće prvog dana bajrama.
Nakon bacanja samo sedam kamenčića prvog dana bajrama, a već su neki zaduženi od strane organizatora za klanje kurbana, hadžija silazi u Meku, brije glavu ili skraćuje kosu, skida ihrame, kupa se, miriše, oblači svoju odjeću i ide tavaf i sa’j obaviti. Nakon toga se vraća na Minu da noći tu noć pod šatorima. Tu su predviđena razna predavanja i nasihati.
Sljedećeg dana nakon podne namaza baca kamenčiće koje je nakupio na putu oko sebe i to tri puta po sedam kamenčića. Ponovo se vraća u šatore da bi noćio još jednu noć. Sljedećeg dana, a to je treći dan bajrama baca isti broj kamenčića kao i prethodnog dana iza podne namaza. Ako želi može sići u Meku i time je završio sa Minom, pod uslovom da je napusti prije zalaska sunca toga dana. Ako želi može ostati još jedan dan na Mini, gdje će postupiti kao i prethodnog dana. U Meki je hadžija slobodan od posebnih obaveza do polaska na put kada je
dužan učiniti oprosni tavaf.
U Medini gdje se ide organizovano autobusima, a koja je udaljena od Meke nekih 420 km. Prvo se odlože stvari u predviđeni hotel, a nakon toga se ide u Džamiju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, gdje se klanjaju dva rekata tehijjetul mesdžida i obavi se posjeta Resulullahu, sallallahu alejhi ve sellem, i dvojici njegovih ashaba Ebu Bekru i Omeru, radijallahu anhuma. I u Medini su predviđena predavanja i nasihati prema mogućnostima i uslovima.
Organizovano se ide u posjetu Bekijji (medinskom mezarju) i to samo muškarci, a zatim Uhudu i Mesdžidi Kubau. Nakon toga hadžije su slobodne i mogu redovno klanjati u Džamiji Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.
U predviđeni termin organizovano se autobusima ide do Džide, gdje se na aerodromu predaju stvari, pakuje zem-zem voda i avionom vraća na mjesto polaska.
Neka nam je Uzvišeni Allah svima na pomoći.
—————
Iz knjige “Vodič za hadždž”
Autor: hfz.mr. Muhammed Fadil Porča
Preuzmite pdf knjigu na linku ispod:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/07/Vodic_za_hadz-hfz-Muhammed_Porca.pdf