Selam Alejkum,
ja sam u 4. mj. trudnoce i do sada sam usjpjela naci doktorice koje su me pregledale, i kod vadjenja krvi sam trazila da mi medicinska sestra vadi krv umjesto muskarca, koji je bio slobodan…
Sada imam problem sa ultrazvukom (to je pregled “samo” trbuha sa aparatom) u principu bez dodira ruku. Ima jedna doktorica koja radi, ali je nju tesko dobiti. Zanima me koliko je “odobreno” da u kao u mojem slucaju trudnoce, muski doktori izvrse odredjene pretrage odnosno kako je sa samim porodom. Posto kod nas u bolnici ima samo jedna doktorica, a tesko je znati tocno kada ce biti trudovi. I u bolnici setaju i doktori i neke posebne intime u bolnicama nema.
Moram pored svega reci da sam pokrivena ( jedina u gradu) i da zivim u HR u dijelu sa jako malo muslimana.
Molim Vas za brz odgovor, posto su pretrage u toku. Neka Vas Allah swt nagradi za brz odgovor.
Selam Alejkum
Muslimanu nije haram raditi kao ginekolog zato što ginekolog treba i muškarcima kao i ženama, mada žene vjerovatno češće posjećuju ginekologa. Budući da ima i muških pacijenata kojima je potreban ginekolog, bavljenje ovim poslom od strane muškaraca kao i od strane žena spada u tzv. fardi-kifaje (solidarne) dužnosti. Drugo je pitanje kako organizirati prijem i pregled pacijenata. Dužnost je muslimana, ako mu treba ginekolog, da insistira da ga pregleda ginekolog muškarac, a muslimanku ginekolog žena.
Ako to nije moguće, zbog nedostatka kadrova ili nekih vanrednih okolnosti, nema smetnje da se, u granicama nužnog, obavi pregled i od strane ljekara suprotnog pola, jer Allah nikoga ne opterećuje osim onoliko koliko je u stanju podnijeti. Budući da među pacijentima kojima je potreban ginekološki pregled ima znatno više žena, to bi se za ovo zanimanje žene trebale opredjeljivati više nego muškarci.
Prof. Jasmin Djanan