Kakav je propis namaza u periodu krvarenja zbog spontanog pobačaja?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Imamo malo duže pitanje, gdje nam kaže jedna sestra: nedavno sam imala proceduru sa spontanim pobačajem, i nakon toga imala sam krvarenje oko 10 dana. Problem je da je žena imala spontani, i to krvarenje je smatrala hajzom i nije klanjala u 10 dana. Nakon toga je znači saznala da je pogrešila pa je pitanje šta sada uraditi?
Znači poznato je pravilo kod islamskih učenjaka da žena ako ima spontani u ranim mjesecima trudnoće, da to krvarenje se ne smatra hajzom i nifasom već je to istihaza! Tako da je žena u tom periodu obaveza da klanja, može da posti i svakako smatra se kao i svaka druga čista žena, ima mogućnost i pravo da ima intimni kontakt sa svojim mužem.
Osoba koja 10 dana nije klanjala šta da uradi? Allah najbolje zna, nije obaveza da naklanja te namaze zato što je to uradila iz neznanja! Ali isto tako pošto je to 10 dana po 5 namaza, 50 namaza, ako bi se ti namazi ako Bog da i naklanjali neće biti znači hajd da kažemo na odmet. Ali kao vid obaveze ne! Znači ne smatram da je ovoj našoj sestri obaveza da naklanja sve te namaze koje nije klanjala u 10 dana zato što je jednostavno to uradila iz neznanja! Ali ako bi ona to naklanjala iz predostrožnosti inšaallah bi ispravno postupila. Svakako naklanjavanje ide redosljedom onako kako su namazi propuštani.
Audio isječak odgovora