Kakav daija treba biti?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Časni Poslanikov, sallallahu ’alejhi ve sellem, sunnet, upućuje na to da je čovjek obavezan pozivati u Allahovu, subhanehu ve te’ala, vjeru mudrošću, blagošću i olakšavati ljudima. Allah, dželle šanuhu, kaže:
„Pozivaj na put svoga Gospodara sa mudrošću i lijepim savjetom i raspravljaj se sa njima na najljepši način.“
“Ti si, samo Allahovom milošću blag prema njima, a da si kojim slučajem osoran i grub oni bi pobjegli od tebe. Opraštaj im i moli Allaha da im oprosti …“
“Recite mu blage riječi, neće li razmisliti i Allaha se pobojati.”
Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je rekao:
“Allah daje putem blagosti ono što ne daje putem žestine (grubosti).”
Kada je slao vojsku u boj, rekao bi im:
“Olakšavajte, a ne otežavajte i obveseljavajte, a ne odbijajte ljude od vjere. Poslani ste da olakšavate ljudima, a ne da im otežavate.”
Daija, također, treba biti nasmijanog (vedrog) lica i širokogrudan kako bi na taj način lakše pridobio one koje poziva u Allahovu, dželle šanuhu, vjeru. Njegovo pozivanje treba biti pozivanje u Allahovu, subhanehu ve te’ala, vjeru, a ne svojoj ličnosti.
Mora se osloboditi želje za osvetom onima koji nisu na Pravom putu. Samo tada će njegova d’ava biti iskrena. Allah, subhanehu ve te’ala, će mu olakšati tu veliku obavezu i uputit će njegovim posredstvom koga bude htio od svojih robova. Ako bude pozivao zbog svog ugleda, želeći nadvladiti druge i osvetiti se onome koga osjeća neprijateljem, njegova d’ava će biti manjkava, a postoji mogućnost da bude bez Allahovog, dželle šanuhu, bereketa.
Savjetujem daije da pozivaju ljude u Allahovu, subhanehu ve te’ala, vjeru iz milosti prema njima, iz poštovanja prema Allahovoj, dželle šanuhu, vjeri, a s ciljem njene pomoći.
Šejh Ibn Usejmin
Fetve učenjaka dvaju harema – 263. str.)