Es-selamu alejkum.
Nedavno se na internetu pojavila kompanija eMagnetix. Reklamodavaoci raznih proizvoda uplaćuju u ovu kompaniju za promociju svojih proizvoda, a radnici svojim klikovima dižu njima rejting na platformama takvim, kao što su Amazon, Ebay, Otto i ostale velike online prodavnice.
Uslovi njihovog poslovanja su sljedeći:
– Radnik prvo 2 dana klika za poslodavca reklame i dobije 8KM za svoj rad.
– Zatim kompanija da bi radnik nastavio posao traži jednokratni ulog 150KM ili 500 KM ovisno o obimu posla koji radnik želi da godinu dana radi (tačnije broju reklama koje dnevno mora da klika)
– Taj ulog/depozit se radniku VRAĆA na račun nakon 6 mjeseci rada ako se radnik pokaže da je odgovoran i redovan u poslu. Firma je bila na gubitku neredovnim radom pojednih radnika pa je ovako osigurala e-poslovanje.
To je osnovni vid zarade koji kompanija nudi.
Drugi vid zarade je u formiranju tima i grananja šeme, tako da za svakog novog uposlenog kojeg dovedemo imamo proviziju od njegovog daljeg rada i njegovog formiranja tima dalje.
1. Da li je ovaj nacin poslovanja muslimanima halal?
2. Da li mozemo raditi samo dio posla klikanje reklama bez da granamo svoj tim (ukoliko razvoj tima nije halal)?
Hvala unaprijed na odgovoru,
Uzvišeni Allah vam podario svako dobro amin
We alejkumusselam. Iz ovoga razumijem da ako radnik ne bude klikao dovoljno, pare mu se ne vraćaju. Ali s kojim pravom ih onda firma uzima? To treba razmotriti, jer osnova je da se nečiji novac ne uzima osim kao naknada za neku materiju ili uslugu, ili kao poklon ili kao sadaka, a po nekim učenjacima može i kao vid garancije da ćeš nešto kupiti, kao kada unaprijed platiš 10% kirije kao garanciju da ćeš stvarno iznajmiti neki stan ili kuću i tome slično, pa ako ne iznajmiš onda ostaješ bez tog novca. Međutim da li se ovdje može vršiti analogija na tu mes'elu, to treba istražiti. To bih morao pitati moje profesore eksperte za islamsku ekonomiju. Što se tiče samog davanja novca da bi ti neko nešto klikao ili reklamirao, ono izgleda kao dozvoljeno, jer je to davanje naknade za uslugu. A to se tiče dobijanja provizije za svakog novog uposlenog, to bi bilo problematično AKO bi se tom novom uposlenom uslovljavalo da on mora uložiti novac da bi se uopšte uposlio, pa onda on “vrbuje” druge koji isto tako moraju uložiti i tako se pravi mrežni marketing, što je veoma česta pojava, i o tome možete više pročitati na sljedećem linku:
https://www.el-asr.com/pitanja/lajkanje-proizvoda-i-sadrzaja-na-internetu-za-nadoknadu/
i
https://zijadljakic.ba/zarada-putem-ptc-paid-to-click-stranica-drugi-dio/
Odgovorio: prof. Ersan Grahovac