Esselamun alejkum! Ja zivim u Makedoniji i redovno posjecujem vasu stranicu i mnogo mi se svidja. Allah vas nagradio za sav trud. Imam jedno pitanje u vezi emulgatora u hrani. Sta da radimo kad skoro svaki proizvod ima neki emulgator? Cula sam za mnoge emulgatore i imam veliki spisak tih brojeve. Pa zanima me koji emulgatori su haram, tj. koji u sebi imaju svinjske masti, a koji su dozvoljeni za nas muslimane? Bojim se Allaha da ne ucinim neki haram.
Emulgatori su supstance tj. tvari koje nemaju hranjivu vrijednost a dodaju se hrani u toku proizvodnje i pripreme u izuzetno malim količinama u svrhu poboljšanja kvaliteta hrane, produženja roka trajanja kao i njene dugotrajnosti, boljeg ukusa, mirisa i izgleda. Emulgatori su obično životinjskog porijekla a da bi se koristili kako dodaci hrani i lijekovima oni prolaze kroz razne hemijske procese pri čemu mijenjaju svoju prvobitnu hemijsku strukturu.
Ovim procesom prvobitna materija od koje se emulgatori prave mijenja svoja svojstva i postaje sasvim drugi proizvod. Ovaj proces prilikom kojeg nečistva tvar postane čista i prilikom kojeg prvobina tvar izgubi svoja osnovna svojstva čini pomenutu susptancu dozvljenom za konzumiranje. Dakle, svi emlgatori koji se dodaju hrani su dozvoljeni za konzumiranje jer su prošli kroz proces promjene svoje osnovne strukture i preobrazili se u sasvim novu tvar koju je kao takvu dozvoljeno konzumirati.
Muslimani nemaju potrebu sebi otežavati život i prilikom kupovine zagladati u razne spiskove E-brojeva jer tim činom samo cjepidlače i sitničare a poznat je hadis kojeg prenosi Ibn Mesud, radijallahu anhu, u kome stoji da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Propale su cjepidlake!“ tj. propali su oni koji sitničare i cjepidlače te na taj način ljudima otežavaju ibadete i poslove.
Činjenica je da su emulgator sveprisutni u gotovo svim prehrambenim proizvodima pa samim tim izbjegavanjem emulgatora muslimanima bi život postao nepodnošljiv. Zbog svega rečenog nema potrebe opterećavati sebe niti druge ovakvim stvarima na uštrb mnogo bitnijih jer šejtan obično nastoji da nas zaokupira nečim što je manje bitno kako se ne bismo posvetili izuzetno bitnim i važnim stvarima u našim životima.
Na pitanje odgovorio: mr. Fahret Kadrić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com