Selam alejkum!
Zanima me kako postupati i klanjati u džematu kod kojeg uočavam neke postupke za koje nisam sigurna da su ispravni. Naime, prilikom odlaska na teraviju uočila sam da svi potiru lice rukama nakon predavanja selama kao i da dižu ruke i ponavljaju “amin” dok imam dovi. Cula sam da je to pogrešno, ali ne znam da li je to tačno. Ako jeste, kako ja da postupam u takvim situacijama?
AlejkumusSelam!
Potiranje rukama po licu svejedno poslije namaza ili poslije dovljenja dignutih ruku nije prenešeno ni u jednom vjerodostojnom hadisu. A hadis u kojem je došlo da bi Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada bi podigao ruke prilikom dovljenja ne bi ih spustio sve dok ne potare njima svoje lice[1], ovaj hadis je munker (veoma loš) kao što ga takvim ocjenjuje Ebu Davud i Ebu Hatim[2]. U senedu rivajeta od Tirmizija je Hamad ibn ‘Isa El-Džuheni oko kojrg su složni učenjaci da je slab[3]. Imam Malik negirao potiranje lica nakon dovljenja, a Sufjan Sevri prezirao, imam Ahmed o tome nije ništao čuo, a imam Bejheki je ono što je prenešeno ocijenio slabim. A šejh Albani je i hadis koji bilježi Tirmizi i hadis koji bilježi Ebu Davud ocijenio veoma slabim[4]. Takođe, dodaje Albani da nije isparavan stav da ova dva hadisa podupiru jedan drugog zbog velike slabosti u senedima. Prema tome, potiranje lica poslije dovljenja dignutih ruku nije propisano.
A što se tiče aminanja prilikom zajedničkog zikra i jedno i drugo (aminanje i zajednički zikr) su novotarija, jer to nije prenešeno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, niti od ashaba niti od selefa ovog Ummeta. ispravno je da svaki klanjač za sebe zikri nakon klanjanog farz namaza. Ve billahi tevfik.
[1] Ebu Davud (1485) od Ibn Abbsa i Tirmizija (3386) od Omera, radijallahu anhum,
[2] El-‘Ilel (2/351).
[3] Tehzibul-kemal (7/281).
[4] Irvaul-galil (433 i 434).
Odgovorio na pitanje: dr.Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com