Esselamu alejkum. U mjestu gdje živim donesena je odluka od par džematlija da će se svi namazi klanjati na vrijeme osim sabaha i jacije. Sabah se klanja u 6:15 ujutro nebitno da li je izlazak sunca u 6:30 a jacija namaz se klanja u 7:30 (što je haman 2 sata kasnije od namaza na vrijeme). Ovome sam se suprostavio ali nikakve koristi. odlučili su činiti kako žele.
Čitao sam hadis da je upitan Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, koje je dijelo Allahu najdraže pa je rekao namaz na njegovo vrijeme .
Potom moje pitanje jeste slijedeće: Ja klanjam nočni namaz, potom dočekam sabah namaz i klanjam sabah namaz na vrijeme u kući pošto džematlije ne klanjaju na vrijeme, potom idem na posao i radim oko 10-12 sati (elhamdulillah uspijem na poslu sve namaze klanjati na vrijeme) i kada se vratim sa posla klanjam jaciju na vrijeme i potom legnem da bi ustao opet na nočni namaz i na vrijeme na sabah.
Moje pitanje glasi da li mi je grijeh da ovako činim, ili mi je pak bolje da sa džematom klanjam u vremenu koje su oni odlučili. Mislim da je možda oko kilometar ili pak malo više moja kuća od mesdžida.
Hvala unaprijed i molim Allaha da bude zadovoljan sa nama prije i poslije nasše smrti.
Alejkumus selam.
S obzirom da stanuješ na toj udaljenosti od mesdžida a prirodnim glasom se ezan čuje malo dalje od te razdaljine tebi je vadžib da klanjaš u džematu u tom mesdžidu kad si prisutan.
Što se tiče sabah namaza, sve dok se obavlja svog namaskog vremena a to je od zore pa do izlaska sunca namaz je ispravan i valjan. S tim da su se učenajci razišli kada je bolje klanjati sabah namaz, da li u prvom namaskom vremenu na čemu su tri mezheba, ili kada se razdani na čemu su hanefije, a ispravno je prvo. Prema tome, ispravno je da moraš klanjat sabah u džematu iako nisi u mogućnosti da promijeniš vrijeme kada klanjaju. A klanjanje noćnog namaza je mustehab i ne možeš na osnovu njega dovoditi u pitanje klanjanje farza-sabaha u džematu jer je neklanjanje u džematu veliki grijeh a ostavljanje noćnog namaza uopšte nije grijeh.
A noćni namaz možeš klanjati odmah poslije jacije jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao i u prvom dijelu, i srednjem i zadnjem dijelu noći, kako prenosi Aiša, radijallahu anha.
Klanjanje jacije namaza u zadnjem dijelu prve trećine noći je mustehab na osnovu vjerodostojnog hadisa kojeg bilježe Buharija i Muslim a u kojem je došlo da su se ashabi sakupili kod Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da klanjaju jaciju pa im nije izašao tako da su počeli drijemati. Pa kad je izašao u zadnjem dijelu prve trećine noći rekao im je: “Zaista je ovo njeno (jacijsko) vrijeme, da se ne bojim da neću otežati svom Ummetu naredio bih vam da je klanjate u ovo vrijeme”. Prema tome to što je u to vrijeme klanjaju, svjesno ili nesvjesno, potrefili su mustehab, tako da ne treba da se žališ na to. Ako imaš neki drugi mesdžid ili neki drugi džemat u kojem možeš klanjati sabah i jaciju u vremenu koji ti odgovaraju možeš tu da klanjaš. Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio: dr. Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com