Situacija je da je otac tražio mehr za kćerku, odmah joj je da Kur'an, a još kasnije 20 000 američkih dolara. Brat nije u stanju da joj dadne taj iznos i žena bi htjela da mu to oprosti, da li je to dozvoljeno?
Također, šta ako nije mu to žena oprostila i on je razvede prije nego joj je to dao, da li je i dalje dužan da joj to da nakon razvoda? Da li je dozvoljeno bratu da kaže da će isplatiti neki mehr koji ustvari ne može isplatiti?
Hvaljen neka je Allah.
Nema ništa sporno u tome da žena oprosti svome mužu mehr, jer Allah kaže (prijevod značenja):
“I draga srca ženama vjenčane darove njihove podajte; a ako vam one od svoje volje od toga šta poklone, to s prijatnošću i ugodnošću uživajte.” [En-Nisā’ 4:4]
Odgođeno davanje mehra postaje obavezno u slučaju razvoda koji je došao poslije konzumacije braka čak i ako je to bilo za kratak period, osim ako žena ne zatraži khul (naziv za vrstu braka gdje žena traži razvod a vraća mehr ili da se odriče ako nije dat op. pre.) i odustaje od mehra, kao nadoknada mužu jer ga ostavlja. To je uredu ako je khul tražen zbog opravdanog razloga ne samo da muž uzme taj novac. Allah kaže (prijevod značenja):
” i da im teškoće pričinjavate, s namjerom da nešto od onoga što ste im darovali prisvojite, osim ako budu očito zgriješile. “ [En-Nisā’ 4:19]
Dozvoljeno je mužu da kaže “Daću ti toliko i toliko mehra”, čak i ako to on ne posjeduje, treba objasniti da će to biti odgođeni mehr koji neće biti isplaćen odmah, i to će biti dug koji duguje.
A Allah zna najbolje.
Odgovorio: Šejh Muhammed b. Salih El-Munedždždid
Izvor: http://islamqa.info/en/5460
Preveo Redžo Muratović – http://islam-pitanja-i-odgovori.blogspot.com