Es-Selamu alejkum! Poštovani, imam jedno pitanje, ako možete odgovoriti? Imam želju da studiram islamske nauke na fakultetskom nivou. Da li je u S. Arabiji stipendirano i besplatno školstvo? Kako da se prijavim na neki od tih fakulteta? Dal’ treba neko predznanje, dal’ se treba znat određeni dio Kur'ana napamet, ili imal još drugih uslova? Da li bi trebali ići i da li ima smetnje ići na naše islamske fakultete u BiH, konkretno u Zenici? Hvala unaprijed, da vas Allah nagradi svim deredžama Dženneta. Amin!
Ve alejkumus-selamu ve rahmetullah!
Zahvala pripada Allahu, Gospodaru svih svjetova, Jednom i Jedinom. Salavat i selam neka su na Allahovog poslanika Muhammeda, njegovu časnu porodicu i sve plemenite ashabe.
Nema sumnje da je izučavanje šerijatskog znanja jedno od najvrjednijih i najodabranijih dobrih djela, ali ako se uči iskreno radi Allaha. Uzvišeni je odlikovao učene nad neznalicama: “Reci: ‘Zar su isti oni koji znaju i oni koji ne znaju!?’ Samo oni koji pameti imaju pouku primaju!” (Ez-Zumer, 9)
Onima koje je Allah obdario znanjem pripada veliko mjesto u islamu, a njihova bitnost i vrijednost svima je dobro poznata. Uzvišeni nam poručuje: “Pitajte učene ako ne znate!” (El-Enbija, 7), “A Allaha se doista boje od robova Njegovih – učeni.” (Fatir, 28), “Allah svjedoči da nema drugog boga osim Njega – a i meleki i učeni…” (Alu Imran, 18), “Allah će na visoke stepene uzdignuti one među vama koji vjeruju i kojima je dato znanje.” (El-Mudžadele, 11).
Od Ebu-Derdâa, radijallahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Doista je prednost učenjaka nad pobožnjakom kao prednost punog mjeseca nad ostalim zvijezdama, i doista su učenjaci nasljednici vjerovjesnika, a vjerovjesnici nisu ostavili u nasljedstvo ni dinare ni dirheme, nego su ostavili znanje, pa ko uzme znanje, uzeo je veliki udio u nasljedstvu.” (Ahmed, br. 21715; Ebu-Davud, br. 3643; Tirmizi, br. 2682; Ibn-Madže, br. 223 idr. Hadis je hasen / dobar)
Mu'âvija b. Ebi-Sufijan, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Onaj kome Allah hoće dobro poduči ga propisima vjere.” (Buhari, br. 71; i Muslim, br. 1037)
Osman b. Affân, radijallahu anhu, prenosi od Allahovog Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: “Najbolji među vama je onaj koji nauči Kur'an a zatim druge podučava njemu.” (Buhari, br. 5027)
Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: “… onaj koji nauči Kur'an” ne odnose se prvenstveno na one koji memoriziraju Kur'an i druge podučavaju harfovima, tedžvidu, kirâetima i slično tome, kao što mnogi tvrde, nego se odnose na one koji nauče Kur'an napamet, nauče njegova značenja i propise, a zatim druge podučavaju tome, što obuhvata i izučavanje sunneta Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, jer je nemoguće cjelokupno razumjeti Kur'an bez proučavanja sunneta, a Allah najbolje zna. (Vidjeti: Mubarekfuri, Tuhfetul-ahvezi, 1/179)
Prema tome, dragi brate, put kojim želiš krenuti je najčasniji i najbolji put. To je put koji te vodi ka Džennetu i približava Allahovoj milosti i oprostu. Nipošto ne posustaj i ne dozvoli da te od tog časnog puta odvrate neznalice!
Od Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, prenosi se da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko krene putem na kojem traži znanje, Allah će ga radi toga usmjeriti ka putu od puteva koji vode u Džennet.” (Muslim, br. 2699)
Prve generacije ovog ummeta ulagale su velike napore u sticanju znanja. Neki su čak dovodili u opasnost svoje živote, zdravlje i imetke kako bi saznali i naučili o Allahovoj plemenitoj vjeri ono što nisu zanali.
Prenosi se da je plemeniti ashab Ebu-Ejjub el-Ensari, radijallahu anhu, otišao iz Medine do Misra (Egipta) kako bi se sreo sa Ukbe b. Amirom, radijallahu anhu, jer je čuo da prenosi od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, hadis kojeg on nije znao. (Ahmed b. Hanbel, Musned, br. 17391; Hatib el-Bagdadi, Rihletu fi talebil-hadis, str. 34-35)
Slično je uradio i Džabir b. Abdullah, radijallahu anhuma, putujući mjesec dana kako bi čuo jedan hadis kojeg nije znao, iako je lično čuo mnogo hadisa od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. (Hatib el-Bagdadi, Rihletu fi talebil-hadis, str. 31-33)
Alkame i Esved, dva poznata učenika Ibn-Mes’uda, iz Kufe su otišli u Medinu da čuju hadise od Omera i Aiše, radijallahu anhuma. (Humejdi, El-Džem’u bejnes-sahihajn, 4/240-241)
Imam Malik, rhm, prenosi od Se'ida b. Musejjeba, poznatog tabi'ina, da je rekao: “Dane i noći sam znao putovati samo radi jednog hadisa.” (Hatib el-Bagdadi, Rihletu fi talebil-hadis, str. 41-44)
Ebu Hurejre, radijallahu anhu, tvrdi: “Da naučim jedno poglavlje o vjerskim naredbama i zabranama, draže mi je nego 70 bitki na Allahovom, azze ve dželle, putu.” (Hatib el-Bagdadi, El-Fekih vel-Mutefekkih, str. 52)
Ibn-Šihab ez-Zuhri, rhm, je rekao: “Izučavanje Sunneta je bolje od ibadeta 200 godina.” (Ibn-Asakir, Tarihu Dimešk, 43/6)
Hasan el-Basri, rhm, kaže: “Da naučim jedno poglavlje iz znanja i onda podučim jednog muslimana draže mi je nego da imam čitav dunjaluk pa ga podijelim na Allahovom putu.” (Hatib el-Bagdadi, El-Fekih vel-Mutefekkih, str. 53)
Sufijan es-Sevri, rhm, kaže: “Ne znam da ima neko dobro djelo da je bolje od traženja znanja i njegovog pamćenja za onog kome Allah hoće dobro.” (Darimi, Es-Sunen, br. 326)
Jahja b. Ebi-Kesir, rhm, ističe: “Prisustvovanje na predavanjima o šerijatskim propisima i izučavanje Kur'ana je kao obavljanje dobrovoljnog namaza.” (Hatib el-Bagdadi, El-Fekihu vel-mutefekkih, str. 58)
Od Mutarrifa b. Šihhira, rhm, prenosi se da je rekao: “Znanje je bolje od dobrih djela. Zar ne vidite monarha koji po čitavu noć čini ibadet, a zatim kada osvane čini širk.” (Hatib el-Bagdadi, El-Fekihu vel-mutefekkih, str. 67)
Imam Šafija, rhm, je rekao: “Nema ništa vrjednije, nakon obavljanja farzova, od traženja znanja!” Upitan je: ‘Pa ni borba na Allahovom putu?’ Reče: “Ni borba na Allahovom putu!” (Bejheki, El-Medhal, br. 372)
Imam ehli-Sunneta vel-Džema'ata Ahmed b. Hanbel, rhm, u tom smislu kaže: “Traženje znanja je najbolje djelo, ali za onog koji ima iskrenu namjeru.” Upitan je: “A kako da mu namjera bude iskrena?”, a on odgovori: “Neka naumi da bude ponizan i da od sebe odstrani neznanje.” Drugom prilikom je rekao: “Sa znanjem se ništa ne može porediti, ali ako je popraćeno iskrenom namjerom.” (Ibn-Muflih, El-Furu’u, 2/339)
Ibrahim b. Hani’ upitao je imama Ahmeda, rhm: “Šta ti je draže, da sjedim po noći i prepisujem znanje ili da klanjam dobrovoljne namaze?”, pa je Ahmed, rhm, rekao: “Kada prepisuješ znanje, tada učiš propise svoje vjere. Meni je to draže.” (Hatib el-Bagdadi, El-Fekihu vel-mutefekkih, str. 58)
Dragi brate, Allah se smilovao i meni i tebi, znaj da cilj i svrha znanja nije doći do diploma, pozicija, ugleda i drugih dunjalučkih, prolaznih koristi. Znanje se uči iskreno radi Allaha, radi Njegovog zadovoljstva, radi nagrade na ahiretu, te da bi se radilo po tom znanju i da bi se prenosilo drugima.
Od Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, prenosi se da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Onaj ko bude učio znanje s kojim se traži Allahovo, dželle šanuh, lice, ali ne uči ga osim da bi stekao neku dunjalučku korist, neće osjetiti miris Dženneta na Sudnjem danu.” (Ahmed, br. 8457; Ebu-Davud, br. 3664; Ibn-Madže, br. 252 idr.)
Dragi brate, znaj da su islamski univerziteti u Mekki, Medini, Rijadu i Kasimu zasigurno najbolja mjesta za studiranje islama danas, ito ispravno, izvorno i autentično. Nije mi poznato da postoje univerziteti u islamskom svijetu danas da su bolji od ovih univerziteta s aspekta nastavnog kadra, plana i programa. Profesori koji predaju na njima bez sumnje važe za jedne od najvećih i najuticajnih alima današnjice. Međutim, najveća odlika ovih univerziteta je upravo to da se na njima izučava ispravna akida – akida ehlus-Sunneta vel-Džema'ata po razumjevanju ispravnih i odabranih generacija. Ujedno, boravak na svetim mjestima, ili učestali obilazak istih, ima svoj dodatni duhovno-odgojni uticaj na svakog iskrenog i neiskvarenog studenta.
Studiranje na tim univerzitetima je besplatno, zagarantovana je (skromna) stipendija, hrana, smještaj, te jedna besplatna avionska karta godišnje (preko ljetnog raspusta). Studiji su na Arapskom jeziku, a oni koji ne poznaju dovoljno jezik, prvo će uzeti osnove Arapskog jezika na posebnim institutima koji su osnovani u te svrhe pri navedenim univerzitetima, ito u trajanju od dvije godine, ili manje shodno prethodnom stepenu poznavanja jezika. Nakon učenja jezika, student ima potpunu slobodu u izabiru fakulteta i smjera na kojem želi studirati, ako ispunjava potrebne uslove.
Nastavni plan i program isključivo je uređen po ehlissunnetskoj ideologiji. Svi fikski mezhebi, unutar okvira ehlis-Sunneta vel-Džema'ata, priznati su i nepristrasno se uzimaju u obzir. Spomenuti univerziteti odlučno zastupaju put El-Vasatijje / umjerenog i srednjeg puta, između onih koji pretjeruju i onih koji popuštaju, ito u svim porama studentskog života. Sve mimo toga što se zlonamjerno priča u određenim krugovima, ovdje ili ondje, obične su dezinformacije i notorne laži. To je što se tiče dodirnih tački između stranih studenata i tih univerziteta. Postoje druge stvari tipa zvanične politike KSA, međunarodnih ugovora, sigurnosnih mjera itd, oko kojih ljudi imaju različite stavove i mišljenja, ali to se ne tiče niti profesora niti studenata, i sa tim nemaju nikakve dodirne tačke, pa je suvišno o tome govoriti. Onaj ko se bavi onim radi čega je došao, ne tiče ga se ono radi čega nije došao.
Naravno, ti univerziteti nisu savršeni. Ima mnogo neželjenih propusta u praktičnom smislu, jer onaj ko radi i griješi, pogotovo ako uzmemo u obzir da su to univerziteti čiji broj studenata prelazi desetine hiljada. Međutim, mi ovdje dajemo samo opće kvalifikacije. Kvalitet tih islamskih sveučilišta ne može se mjeriti po svim onim koji su na njima studirali. Neki od njih su na pravom putu, a neki, pak, ne. Neki su korisni po islam, muslimane i svoje domovine, a neki drugi se bave nebitnim stvarima i sl.
Aplikacije za studiranje većinom se obavljaju online – preko interneta. Svaki od tih univerziteta ima svoju oficijalnu web-stranicu na kojoj se može saznati više o uslovima studiranja, rokovima za aplikacije, potrebnoj dokumentaciji itd. Još lakše od toga je da stupiš u direktni kontakt sa studentima koji trenutno studiraju ili su studirali na tim univerzitetima, pa da ti detaljno pojasne koji je najlakši i najbrži način apliciranja.
○ Univerzitet Ummul-Kura u Mekki (http://admission.uqu.edu.sa/index.php/2014-03-21-15-40-04/2014-03-27-01-49-00/2014-03-30-07-13-22)
○ Islamski univerzitet u Medini (http://admission.iu.edu.sa/LanguagePage.aspx)
○ Islamski univerzitet Imam Muhammed b. Su'ud u Rijadu (https://imamu.edu.sa/en/admissions/Pages/default.aspx)
○ Univerzitet Kralja Su'uda u Rijadu (https://sib.ksu.edu.sa)
○ Kasimski Univerzitet (http://www.qu.edu.sa/en/Admissions/Pages/International-Students.aspx)
Ako ispunjavaš uslove i imaš mogućnost da studiraš na ovim univerzitetima, iskreno bih te savjetovao da ne propuštaš tu priliku, niti da ih zamijeniš nekim domaćim ili drugim univerzitetima, a Allah najbolje zna.
Odgovorio na pitanje: Amir I. Smajić
Preuzeto sa stranice: http://www.ehlus-sunne.ba