U današnje vrijeme kada je sva islamska literatura dostupna svima, koji su za to zainteresovani, na cijelom svijetu, da li podjele na mezhebe imaju smisla?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Islamski učenjaci kada govore o vrstama ljudi i njihovom znanju kvalifikovali su ljude u tri kategorije pa su kazali da postoje mudžtehidi, koji imaju toliko znanja da nikoga ne slijede, oni na osnovu dokaza koji imaju iznalaze rješenja. Imamo ljude koji su na nižem stepenu od njih ali nisu na stepenu idžtihada, ali imamo ljude koji su takozvana opća masa. Ta opća masa, ona nema mogućnost da izučava vjeru, jednostavno, ona vjeru uči od nekog učenog insana, to je njen autoritet i ona se pridržava vjere shodno onome što čuje od tog svog autoriteta.
Islamsku učenjaci su kazali da su te 4 pravne škole najprioritetnije da se one slijede zbog imanstva tih ljudi, iako je kroz islam bilo još drugih mudžtehida – velikih alima. Lično smatram da čovjek, prvenstveno treba u svom svakodnevnom životu da se trudi, da kada praktikuje određene stvari da traži dokaze Kur'ana i sunneta i da bez obzira u kojem mezhebu našao ispravan stav i mišljenje. Ali ako ima kompetenciju da to odluči i da to odabere. Ako nema kompetenciju, definitivno, pogotovo što su knjige fikha kroz mezhebe pisane na način da čovjek nauči osnove jednog mezheba, nakon toga ako, hajde da kažemo, još nastavi sa traženjem znanja može doći na nivo da može praviti komparaciju između drugih mezheba.
Tako da, ovo pitanje je poprilično kompleksno. Potreba za mezhebima sigurno i dalje postoji da bi čovjek naučio jednu pravnu školu, da bi naučio jedan mezheb, pristup dokazima Kur'ana i sunneta. E, ako čovjek uznapreduje pa izučava i druge mezhebe ima mogućnost da pravi komparaciju pa da uzme iz ovog mezheba, iz ovog mezheba… Svakako da je to po meni prioritetnije. A da li postoji potreba za mezhebima? Postoji potreba za mezhebima ali isto tako greška je, da kažemo, prijateljevati s ljudima i mrziti ljude samo na osnovu toga je li neko moga mezheba ili nije moga mezheba. Nažalost, ummet je mnogo ali mnogo koštalo to dijeljenje muslimana po mezhebima. Nažalost, muslimani nisu kroz historiju shvatali ispravno šta su mezhebi pa su zbog mezheba voljeli, mrzili, dijelili se, svađali se i tako dalje… što utemeljitelji mezheba nikako nisu imali na umu prilikom, da kažemo, osnivanja tih pravnih škola. Tako da, pristupati mezhebima insan treba da bude tolerantan, da bude spreman da prihvati i drugo mišljenje i drugačije postupke i drugačiji pristup dokazima, jednostavno da bude tolerantan u svemu tome.
Audio isječak odgovora