Da li je zabranjeno odsjeći lotosovo drvo?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Aiša, radijallahu anha, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Oni koji odsijecaju lotosovo drvo bit će bačeni u Džehennem naglavačke. ”
Muavija b. Hajda, radijallahu anhu, prenosi sljedeće Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi upozorenja: “Allah će prevrnuti u vatru onoga ko siječe lotosovo drvo. ” Slične su hadise prenijeli Abdullah b. Hubši i Alija b. Ebu Talih, radijallahu anhum.
Propisi u vezi s poglavljem :
Prvo, zabranjeno je odsjeći lotosovo drvo.
Drugo, u vezi s odsijecanjem lotosovog drveta, postoji nekoliko mišljenja. Prvo mišljenje je da se prijetnja izrečena u ovom hadisu odnosi na onoga koji u pustinji, iz zabave i bezrazložno, odsiječe lotosovo drvo koje služi putnicima i životinjama kao hlad. Ovo mišljenje zastupa Ebu Davud. Drugo mišljenje, koje zastupa Et-Tahavi, jeste da je ovaj propis derogiran, jer se pouzdano zna da je Urva b. ez-Zubejr, jedan od prenosilaca navedenog hadisa, odsjekao lotosovo drvo kako bi od njega pravio vrata. Hassan b. Ibrahim pripovijeda da je upitao Hišama b. Urvu o sječenju lotosovog drveta, a Hišam je bio naslonjen na Urvinu palaču, pa je rekao: “Zar ne vidiš ova vrata i dovratke? Sve je ovo napravljeno od lotosovog drveta koje je Urva odsjekao na svom imanju, pri tome rekavši: ‘Nema smetnje da se ovo uradi.”‘ Et-Tahavi zapaža: “Urva je bio čestit i učen, pa nikada ne bi postupio suprotno onome što je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao. Dakle, hadisi koji zabranjuju sječenje lotosovog drveta derogirani su.” Treće mišljenje je stav imama Es-Sujutija, koji smatra da se zabrana odnosi na sječenje lotosovog drveta u Haremu. On u poslanici Reful-hidr, 2/57, tvrdi: “Prema mome shvatanju, najpreče je reći da se ovi hadisi odnose na sječenje lotosova drveta u Haremu, a to stoji u verziji koju je prenio imam Et-Taberani.” Šejh El-Albani saglasio se sa Es-Sujutijem u ovom pitanju, kako to stoji u djelu Es-Sahiha, 2/ 1 77. Verzija na koju je ukazao Es-Sujuti nalazi se u djelu E/-Evsat (2441) kao predanje Abdullaha b. Hubšija, a koju je El-Albani ocijenio autentičnom, u djelu Es-Sahiha (61 4). Stoga, hadis treba razumjeti u ovom kontekstu, a pozivanje na derogaciju nije ispravno jer je dokaz u onome što je Urva b. ez-Zubejr prenio, a ne u onome što je radio. Možda se zabrana odnosi i na odsijecanje lotosovog drveta koje se nalazi u pustinji, a koje služi kao hlad putnicima i životinjama.
———–
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 3. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-3.pdf