Esselamu alejkum. Šta se podrazumjeva pod ovim وَٱلۡمُحۡصَنَـٰتُ مِنَ ٱلَّذِینَ أُوتُوا۟ ٱلۡكِتَـٰبَ , tj. da li je ovaj ajet dozvola ženidbe ovih žena i je li nečim dokinut?
ٱلۡيَوۡمَ أُحِلَّ لَكُمُ ٱلطَّيِّبَٰتُۖ وَطَعَامُ ٱلَّذِينَ أُوتُواْ ٱلۡكِتَٰبَ حِلّٞ لَّكُمۡ وَطَعَامُكُمۡ حِلّٞ لَّهُمۡۖ وَٱلۡمُحۡصَنَٰتُ مِنَ ٱلۡمُؤۡمِنَٰتِ وَٱلۡمُحۡصَنَٰتُ مِنَ ٱلَّذِينَ أُوتُواْ ٱلۡكِتَٰبَ مِن قَبۡلِكُمۡ إِذَآ ءَاتَيۡتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحۡصِنِينَ غَيۡرَ مُسَٰفِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِيٓ أَخۡدَانٖۗ وَمَن يَكۡفُرۡ بِٱلۡإِيمَٰنِ فَقَدۡ حَبِطَ عَمَلُهُۥ وَهُوَ فِي ٱلۡأٓخِرَةِ مِنَ ٱلۡخَٰسِرِينَ
(Muhamed Mehanović)
Danas vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i jela onih kojima je data Knjiga dozvoljena su vam, i vaša su jela njima dozvoljena, i čestite žene vjernice, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kada im vjenčane darove njihove dadnete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za prilježnice uzimate. A onaj ko niječe propise vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na ahiretu, među gubitnicima biti.”
-Sura El-Māide, 5. ajet
“…i čestite žene onih kojima je data Knjiga prije vas…” (El-Maide, 5)
Allah je dozvolio muslimanima muškarcima da se žene čednim i slobodnim vjernicama, i čednim i slobodnim kršćankama i jevrejkama.
Ibnul-Kajjim spominje da za izraz muhsenat neki kažu da se odnosi na čednost, dok neki tvrde da se misli na slobodne žene, tj. koje nisu robinje i da je po njemu ispravno ovo prvo.
Ajet nije ničim dokinut, brak sa njima je dozvoljen.
Neki učenjaci, iako kažu da je takav brak dozvoljen, ipak ne savjetuju da se musliman ženi takvim ženama, iz nekoliko razloga:
1. Jedan od uslova jeste da ehli kitabijka bude čestita, a to je danas teško naći.
2. Jedan od uslova jeste da upravljanje pripada muslimanu, a prema današnjim zakonima, posebno ako to čovjek uradi u nemuslimanskim zemljama, primjenjuje se tamošnji zakon gdje žena dobiva i ono što joj po islamu ne pripada, pa je teško u takvim okolnostima održati takav brak na ispravnim temeljima.
3. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, podsticao je da se za supruge uzimaju one koje su vjernice, bogobojazne muslimanke.
Ipak, propis ostaje važeći i takav brak je ispravan, ukoliko se ispune uslovi za njegovu validnost.