Da li je dozvoljeno provjeravati i raspitivati se o sumnjivim stvarima, i da li se to smatra pretjerivanjem i zastranjivanjem u vjeri?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ebu Se'id el-Hudri, radijallahu anhu, prenosi da je Bilal, radijallahu anhu, jednom donio Allahvom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, dobrih datula. “OD KUDA SU ONE?” – upitao je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem. “Imali smo slabe datule” – rekao je Bilal “i ja sam zamijenio dva sa'a slabih za jedan sa'a dobrih kako bih počastio Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem.” “Uh, uh!” – začudio se Vjerovjesnik – “stvarna kamata, prava kamata! Ne radi to, nego kada hoćeš da ih kupiš, prodaj te datule za nešto drugo, pa ih s tim sebi kupi!” (Buhari, br. 2312; i Muslim, 1594)
– Ovaj hadis je dokaz da je dozvoljeno/propisano provjeravati i raspitivati se o sumnjivim stvarima i da se to ne smatra pretjerivanjem i zastranjivanjem u vjeri, nego bogobojaznošću i predostrožnošću, jer je to radio i sam Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem. Dakle, takav je propis samo o sumnjivim stvarima, dok stvari koje nisu sumnjive, nije propisano dodatno provjeravati i cjepidlačiti.
Allah najbolje zna!
Mr. Hfz. Amir Smajić
Preuzeto sa zvaničnog telegram kanala koji vodi Mr. Hfz. Amir Smajić