Da li je dozvoljeno otići na hadž sa novcem koji nam je neko poklonio ali je zarađen na haram način? Da li je dozvoljeno pozajmiti novac za obavljenje hadža?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
,,Da li nam je dozvoljeno otići na hadždž ako su te pare zarađene na haram način?“
Pazite! U jednom pitanju tri pitanja. ,,Da li je dozvoljeno otići na hadždž sa parama koje su zarađene na haram način?“
Ako nam osoba koja je to zaradila na haram način pokloni te pare i sa tim parama da odemo na hadždž. Sad drugo pitanje: ,,Da nam neko donira pare koje je on zaradio na haram način“, i na kraju: ,,Da li je uopšte ispravno otići na hadždž od posuđenih para?“ Sad imamo treće pitanje i posuđene pare.
Pokušaćemo, ako Bog da, odgovoriti na sva ova pitanja: ,,Da li je dozvoljeno posuditi pare i otići na hadždž?“ – Da, dozvoljeno. Nije obaveza. Čovjek, znači, njemu je obaveza da ide na hadždž onog momenta kada on ima viška novca preko potreba sebe i svoje porodice, ima viška novca, porodica, djeca, dok on ode na hadždž i vrati se može uplatiti hadždž, zdrav je, onda treba da ide na hadždž. Al čovjek kaže: ,,Meni nije obaveza, al ja bih uzajmio pare pa, ako Bog da, vratiću u nekom narednom periodu tom čovjeku.“ Može li otići na hadždž? Može otići na hadždž. Znači, da li možemo uzajmiti pare i otići na hadždž? Možemo.
Drugo pitanje ,,Ako nam osoba, znači pokloni pare a te pare su zarađene na haram način?“ Prva stvar, kažu islamski učenjaci: ,,Ako smo sigurni da je određen poklon, nevezano za hadždž, stečen na haram način, mi ga nećemo preuzeti!“ Ali ako čovjek ima prodavnicu u kojoj prodaje stotinu artikala koji su halal i dva artikla koji su haram, njegov novac je izmiješani novac kojeg zarađuje, i inšallah, bi'iznillah, kazali su islamski učenjaci: u takvim situacijama dozvoljeno je uzeti poklon od osobe čiji način zarađivanja je i halal ali ima tu i harama, od takve se osobe može uzeti poklon. Samim tim ako bi nam takva osoba i ponudila novac da idemo sa njim na hadždž – možemo to, ako Bog da, uzeti. I prvo ovo pitanje koje je bilo ,,Možemo li otići sa parama koje su zarađene na haram način na hadždž?“ Kažu islamski učenjaci: ,,Ako bi insan otišao sa haram parama na hadždž, njegov hadždž je ispravan.“ Ispravan s apsekta, on je obavezu prema Bogu odužio ali da li mu je kabul i primljen hadždž? Slično nešto: čovjek u namazu cijelo vrijeme razgleda i cijelo vrijeme, znači ne razmišlja o onome što se uči, ali čovjek je bio pod abdestom, okrenuo se prema kibli, obučen kako treba, njegov namaz je ispravan ali je li kabul? Ili čovjek posti ali sluša muziku, krade, laže, petlja, šta će on? Može on reći da mu je post neispravan, post je ispravan ali je li kabul i primljen?
Tako da i čovjek koji bi otišao na hadždž sa novcem koji je zarađen na haram način, on je obavio ono što mu je obaveza, ispunio arefat, ispunio tavaf, ispunio saj i tako dalje. Ali je li mu hadždž primljen ili nije, to je nešto drugo.
Audio isječak odgovora