Da li je iftarivanje vadžib ili ne? Kada musliman dođe u mesdžid za vrijeme akšam namaza u periodu iftara: da li će se prvo iftariti ili će prvo pristupiti džematu, da bi klanjao sa njima akšam namaz?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Zahvala pripada Allahu;
Od prakse Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je požurivanje sa iftarom. Na to ukazuju mnogrobrojni hadisi Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Prenosi se od Sehla b.Sa'da da je Allahov Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem,rekao: „Neće ljudi prestatibiti na hajru, sve dok budu požurivali sa iftarom, a odgađalisehur(dozadnjegtrena).“1Ono što je neophodno svakome postaču jeste da što prije iftari sa par zalogaja kao bi povratio energiju, a zatim da klanja akšam namaz. Nakon namaza, ako ima potrebu da nastavi sa jelom kako bi utolio gladnema nikakvih smetnji.
Ovo je bila praksa Allahova Polanika, sallallahu alejhi ve sellem. Prenosi se od Enesa b.Malika da je rekao: „Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem,jeuobičavao da se iftari prije akšam namaza sa svježim datulama, a ako ih ne bi imao onda bi se iftario suhim datulama, ako ne bi imao ni njih iftario bi se sa par gutljaja vode.“2
Rekao je El-Mubarekfuri u komenetaru na ovaj hadis: „U njemu je jasan pokazatelj na veliku preporučenost žurenjasa iftarom.“
1Bilježe Buhari, br. 1821., i Muslim, br. 1838.
2Tirmizi -Poglavlje o postu, br. 632., Albani ga je ocijenio vjerdostojnim u Sahihu Ebi-Davud, 560.
http://www.islamqa.info
Prijevod: Ervin Sinanović
Recenzija:Begija Sinanović, Ersan Grahovac
https://islamhouse.com/bs/