Es-selamu alejkum! Zanima me da li se pod kamatom podrazumijeva sljedeće:
1. Kada određenu ušteđevinu, naprimjer 50.000 KM stavimo na banku da nam čuvaju ili kako se to već naziva… i pored toga imamo penziju, tj. dobivamo od vlade… tj. banka raspolaže sa tih 50.000 KM i u određenim periodima (možda svakih mjesec ili pola godine ili godinu dana) ja dobijem od njih, da tako kažem, nagradu (jer ne znam u šta da to svrstam), odnosno dobijem nekih 1.000 KM s razlogom, jer sam dobar klijent, dakle ostavio sam velike pare na povjerenje kod njih. Ja ne tražim kamatu niti je uzimam, “ali” da li ta nagrada od njih spada u kamatu, tj. novac koji dobivamo, jer poslujemo sa njima, ili je to baš kamata?
2. Kada se novac “oroči” na određeni period i iz tog proizađe neki procenat zarade, zanima me da li je to kamata koja je zabranjena po islamu?
Uvaženi i cijenjeni brate u islamu, čovjeku koji položi novac kod banke nije dozvoljeno da uzima bila kakvu “nagradu” za novac koji je položio. Bez obzira kako to oni zvali, to nije dozvoljeno uzeti jer je to kamata u pravom smislu riječi. U osnovi, čovjeku nije dozvoljeno da sarađuje sa bankama čije je poslovanje zasnovano na kamatnom sistemu.
Čovjek koji ima opravdanu potrebu da posluje sa takvim bankama (zato što mu to nameće sistem u kojem živi) tada to treba svesti na minimum, i treba da potraži kod njih dozvoljeni način poslovanja – kao što je zakupljivanje sandučeta kod njih u kojem će čuvati novac (ako je u pitanju samo čuvanje novca, a ne njegovo prebacivanje na druge račune), ili da položi kod njih novac na koji oni ne daju nikakvu “nagradu”. A Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: prof. Elvedin Pezić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com