Esselamu alejkum we rahmetullah, we berekatuhu. Ovo je moje proizvoljno mišljenje, pa me zanima jedna stvar-odgovor na moje pitanje, da mi se misli smire. Vidim da je kod nas a i u skoro čitavom svijetu se pojavila praksa bajramskih paketića-iako svi tj. većina, i oni od nas koji su na ispravnom putu to praktikuju. Moj lični trenutni stav jeste da je to slijeđenje nevjernika, jer su oni prvi to počeli praktikovati, a mi preuzeli od njih- koliko je meni poznato. A poznat mi je i hadis vjerodostojan koji kaže: „Zaista ćete ih slijediti stopu po stopu tako da kada bi oni ušli u gušterovu jazbinu i vi biste za njima, pa su ashabi upitali ‘je li jevreji i kršćani-pa ko drugi’“, odgovori Poslanik, a.s. Znači, ja ovdje vidim slijeđenje kršćana. Sljedeća stvar jeste- to koliko sam učila, mada je to tek mali dio sire Poslanika,nije mi poznato da je to bilo praksa Poslanika, s.a.v.s. Znači, ja ovdje vidim novotariju-i ako jeste- opet smatram da je to nepažnjom uvedeno- a Allah najbolje zna. A znam i hadis: Ko uvede nešto novo u ovu našu vjeru-neće mu biti primljeno. I: Čuvajte se novina u vjeri jer svaka novina je novotarija, a svaka novotarija vodi u zabludu, a svaka zabluda vodi u vatru. Eto toliko sad za sad, pa zaista se bojim grijeha, novotarije, i slijeđenja običaja kršćanskih. I draže bi mi bilo u ime Allaha ostaviti se ovoga nego podnositi kaznu na Sudnjem danu, i svoju, a i onih koji to vide od mene, pa i oni počnu. Eh sad, da li sam na ispravnom ili na pogrešnom, molila bih da mi odgovorite. Allah vas pomogao i nagradio na oba svijeta. Amin.
Što se tiče Bajrama – to su naša dva propisana islamska praznika, specifična po jelu, piću i veselju u tim danima, a nije nam posebno određeno šta i kako jesti, piti ili se veseliti. Sve što je u osnovi halal za jelo, piće i veselje/radost – dozvoljeno je u tim danima praktikovati.
Kada su u pitanju bajramske čestitke, one su nam vjerom propisane pa su samim tim i pohvaljene, shodno predaji od Halida b. Ma’adana koji kaže: „Susreo sam Vasilu b. el-Eska’a, na dan Bajrama, pa mu rekoh: Tekabbelallahu minna ve mink (Allah primio dobra djela od nas i od tebe) – pa reče: Naravno! Tekabbelallahu minna ve mink (Allah primio dobra djela od nas i od tebe). Vasila reče: Sreo sam Allahovog Poslanika, s.a.w.s., na dan Bajrama, pa mu rekoh: Tekabbelallahu minna ve mink (Allah primio dobra djela od nas i od tebe) – pa mi je rekao: Naravno! Tekabbelallahu minna ve mink (Allah primio dobra djela od nas i od tebe).“ (el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.6519-6520.; Šu’abul-Iman, Bejheki, br.3446.; el-Mu’udžem el-Kebir, Taberani, br.17589.; el-Du’a, Taberani, br.928.)
Šejh Atijja b. Muhammed Salim, rhm., kaže: „Ovako se pozdravlja na dan Bajrama!“ (Pogledaj: Šerhu Bulugil-Meram, 3/106.)
Kada su u pitanju pokloni i hedije, Ebu Hurejre, r.a., nam prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: „Dijelite poklone jedni drugima, jer doista hedijja otklanja zlobu iz prsiju, i nemoj žena da podcijeni poklon od svoje komšinke, pa makar u pitanju bio i ovčiji papak!“ (Sunen Tirmizi, br.2130.; Musned Ahmed, br.9239.; Musned el-Tajalisi, br.2453.); „Dijelite međusobno poklone – voljećete se!“ (el-Edeb el-Mufred, Buhari, br.594.; el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.12297.; Musned, Ebu Ja’ala, br.6148.); „Dijelite međusobno poklone, jer doista poklon duplira ljubav i otklanja zlobu iz prsiju!“ (el-Mu’udžem el-Kebir, Taberani, br.20901.)
Allahov Poslanik, s.a.w.s., je dijelio i primao poklone, i isto je bila praksa selefa. Nema ničeg spornog u tome da međusobno, a posebno djeci, a pogotovu djeci siromašnoj, izbjegloj i ratovima unesrećenoj itd., poklonimo poklon-hediju na dan Bajrama ili nekim drugim, šeri’atski ispravnim, povodom.
Dijeljenje hedija i poklona na bajramima nije praksa kršćana i jevreja, niti su muslimani to od njih preuzeli – kako ste u početku pitanja konstatovali. Oni dijele poklone za svoje kršćanske i ine praznike, a na bajramima ih ne dijele. Samo dijeljenje poklona nama je vjerom dozvoljeno i propisano djelo – a zabranjeno nam je da dijelimo poklone na praznicima koji nisu islamski, koji su specifični za druge vjere i religije poput Božića itd. Dakle, vaša briga za Sunnetom Poslanika, s.a.w.s., i strah od novotarija i oponašanja nevjernika je pozitivna stvar, ali pogrešno ste protumačili hadise koje ste citirali, i oni se ne odnose na ovo što ste iz njih razumjeli, a Allah, dž.š., najbolje zna.
Odgovorio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha