Selam alejkum!
Ovacije i aplauz u nasoj vjeri…na nekim vjerskim manifestacijama je cesta pojava aplauza i ovacija koliko je to dozvoljeno i jeli uopste dozvoljeno?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
We alejkumusSelam,
Sejh Muhammed Salih el Munedzdzid kaze:
Pljeskanje rukama na svecanostima I raznim prigodama smatra se dzahilijetskim naslijedjem. U najmanju ruku se moze reci da je to djelo pokudjeno. Opisujuci nevjernike stanovnike Mekke,Uzviseni kaze:*Molitva njihova pored Hrama svodi se samo na zvizduk I pljeskanje rukama (El-Enfal,35.)
Sunnet je vjerniku kada vidi ili cuje nesto sto ga zadivljuje da kaze :*Allahu ekber*ili sto negirajuci odbacuje da kaze:*Subhanallah*, kao sto je doslo vjerodostojnim putem u mnogim hadisima od Allahovog Poslanika a.s. Pljeskanje rukama se propisuje jedino zenama u iznimnim situacijama,kao sto je slucaj namaza kada ih nesto zadesi I snadje ili ako imam pogrijesi ili zaboravi. Njima je propisano dag a mogu upozoriti I obavijestiti pljeskanjem rukama.
Sto se tice muskaraca on ice imama upozoriti rijecima *Subhanallah*,kao sto je doslo u hadisu.Iz navedenoga se vidi da se muskarci pljeskanjem rukama poistovjecuju sa nevjernicima I zenama.
Stalna komisija za fetve odgovorila je na slicno pitanje slijedecim odgovorom:
Pljeskanje se ne bi trebalo praktikovati. Najblaza njegova ocjena jested a je pokudjeno djelo radi ubrajanja istoga u osobine predislamskih arapa. Svojstveno je zenama u slucaju da upozore imama na prpust u namazu. Bodrenje djece u aktivnostima moze biti putem tekbira. Isti efekat se moze postici I povikom,dizanjem ruke ili dovikivanjem rijeci pohvale poput:dobro,odlicno,I sl.
A Allah upucuje na Pravi put!
Odgovorio prof. Jasmin Djanan – preuzeto sa http://www.n-um.com