Ako žena dobije hajz u periodu kada je nastupilo namasko vrijeme, ali nije uspjela klanjati namaz, da li treba naklanjati taj namaz?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Pitanje, žena ukoliko dobije hajz u periodu kada je nastupilo namasko vrijeme ali nije uspjela klanjati namaz. Primjera radi, podne nastupa u 12. Žena nije odmah n apočetku klanjala, u 1 sat dobiva mjesečnicu, a nije klanjala podne – da li, kada se okupa, treba da naklanja taj namaz? Jesmo li razumjeli? Žena, nastupilo je podne namaz u 12; u 1 sat je dobila mjesečnicu, hajz, a nije klanjala podne. Da li, kada se okupa treba da naklanja taj namaz?
Ja sam stava, a to je stav hanefijske pravne škole I malikijske pravne škole, da nije obaveza ženi da to naklanja. Jer je ona imala još pred sobom sahat ipo, ili dva manje više, da klanja. Znači, nije ona preskočila namaz, bili je još vremena ali Allah je dao da ona dobije mjesečnicu. Ja sam stava da nije obavezna.
Ali isto tako, ako bi žena to naklanjala iz neke predostrožnosti, jer šafijski I hanbelijksi mezheb su smatrali da će takva žena pod obavezu – šejh Usejmin je bi stava da žena će naklanjati takav namaz – bolje da žena to naklanja. Nije to nešto mnogo. Znači žena kada se okupa, ako je prekočila taj jedan namaz, odnosno dobila je hajz u namaskom vremenu namaza kojeg nije klanjala, to je jedan namaz. Žena kada se okupa klanjaće taj namaz, zatim će klanjati namaz u kojem trenutno namaskom vremenu se nalazi. Nije to nešto mnogo, 5, 7 do 10 minuta, klanjaće 4 rekata farza, I to je to.
Znači, rezimiramo, smatram da nije obaveza, ali ako bi to uradila lijepo bi postupila.
Audio isječak odgovora