Ako smo posudili novac u jednoj valuti možemo li vratiti taj novac u nekoj drugoj valuti?
Kako postupiti ako novac koji smo posudili devalvira i potpuno izgubi vrijednost?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Pitanje, ja živim u Švicarskoj a taj čovjek u Sloveniji. Htio je od mene da mu pozajmim 3000 eura. Pitanje je ako smo nekom dali novac u dug,možemo li mi insistirati da taj insan nama vrati novac u drugoj valuti. I šta ako je došlo do pomijeranja valuta,da je neka od tih valuta porasla ili pala.
Prvo pitanje je ako smo uzeli dug u određenoj valuti onda ćemo vraćati dug u toj valuti,to je osnova. Možemo vratiti u drugoj valuti uz saglasnost onoga kome vraćamo dug po cijeni i po kursu dana kada vraćamo dug. Znaći osnova je kada vraćamo dug da vraćamo u istoj valuti. Ako nam je neko dao 3000 eura,mi mu vraćamo 3000 eura. Imamo drugu opciju a to je:došao je čovjek da mu damo 3000 eura a mi mu kažemo npr “ja nemam eure al imam marke ili dolare,po današnjem kursu 3000 x 1.95,iz ruke u ruku predamo novac. Znači osnova je da vraćamo dug u valuti u kojoj smo uzeli ali možemo i vratiti u drugoj valuti po kursu dana kada vraćamo dug.
Ostaje druga stvar,ako je neka od valuta doživjela porast ili je malo pala. Pa kažu Islamski učenjaci da valuta može devalvirati da izgubi svoju vrijednost i može imati neke manje oscilacije. Ako su u pitanju manje oscilacije onda čovjek treba da vrati onoliko koliko je pozajmio bez obzira da li ta valuta porasla ili pala. Pa se može desiti da čovjek kaže “ja sam od tebe pozajmio 3000 eura ,to je tada bilo toliko a sada je malo skuplje. Mi trebamo da vratimo 3000 eura. Ili kaže “ja sam ti pozajmio 3000 eura,ali je sada eura malo pao. Sve dok ta novcanica nije potpuno devalvirala mi treba da vratimo onoliko koliko smo pozajmili. U slučaju da se desi kao što se desilo sada trenutno u Siriji pa je njihova lira devalvirala apsolutno, tada ljudima kažemo “treba vratiti u vrijednosti onoliko koliko je dug vrijedio kada se uzimao”.
Pa npr. da čovjek kaže “ja sam čovjeku dao 3000 eura prije 3 godine,to je tada vrijedilo otprilike 5000 KM sada je ta valuta pala. Onda treba da mu vrati u protuvrijednosti te druge valute. Imamo kada su u pitanju devalvacije ako je neka valuta malo porasla ili pala onda vraćamo onoliko koliko smo pozajmili. Ako smo pozajmili 5000 eura onda vraćamo 5000 eura. Ali ako je valuta totalno devalvirala onda se vraćamo na vrijeme kada smo pozajmili novac i gledamo koliko je to odgovaralo zlatu ili nekoj drugoj valuti i toliko ćemo vratiti.
Audio isječak odgovora