Da li osoba može prihvatiti poklon koji je kupljen novcem u kojem ima i zarade od alkohola?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Nadamo se inšallah biiznillah da žena može uzeti poklon od osobe čiji imetak je u većini halal, ali je pomiješan sa malo harama (duhan, prodaja alkohola).
Ovu priliku koristim da pozovem sve naše biznismene, ljude koji imaju obrt, prodavnice, radnje da iz svojih radnji uklone ono što je zabranjeno. Insan treba da zna da od artikala u prodavnici to možda ne prelazi 1 ili 2%, a s time prlja svoj imetak. Druga stvar je to što to potpada pod stroge zabrane koje je izrekao Allahov Poslanik alejhi salatu ve selam – širenje, prodavanje onoga što je zabranjeno, pa je insan na taj način bio razlogom širenja onoga što je zabranjeno. Čovjek treba da se osloni na Uzvišenog Allaha, nafaka dolazi od Allaha i ne može se povećati prodavanjem onoga što je zabranjeno.
Koliko je prodavnica u kojima nema alkohola i, elhamdulillah, posluju. Pa insan kojem šejtan dođe i kaže “pa kako će ti poslovati prodavnica” – pa kako posluju one druge prodavnice gdje nema alkohola i gdje nema duhana?!
Pa bi vjernik koji se boji Allaha, vjeruje u Allaha, vjeruje u Sudnji dan, vjeruje u polaganje računa, interesuje ga da njegov dinar bude halal, svjestan da će polagati račune za svaki milimetar, svaki dinar, svaki dirhem, svaki pfening svoga imetka, trebao bi da iz svoje prodavnice izbaci ono što je zabranjeno, na prvom mjestu mislimo na alkohol i duhan, a Allah je taj koji daje rizk i nafaku. Insan treba da vjeruje u Allaha i da se osloni na Njega, s.w.t.
Audio isječak odgovora